Kompania reprezentacyjna
80. rocznica odbicia gmachu PAST-y
W dniu 20.08.2024 r. Kompania Reprezentacyjna udzieliła asysty honorowej w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę odbicia ówczesnego gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej z rąk niemieckiego okupanta.
Obchody rozpoczęły się od wprowadzania posterunku honorowego wystawionego przed tablicą pamiątkową z wyrytym napisem „20 sierpnia 1944 roku batalion Kiliński IV rejonu Armii Krajowej przy udziale innych oddziałów powstańczych po krwawych walkach zdobył ten gmach”. Na budynku umieszczone jest siedemnaście tablic związanych z Powstaniem Warszawskim, a sam budynek trwale związany jest z pamięcią o walkach w Powstaniu Warszawskim.
Następnie wprowadzono sztandary i odśpiewano hymn Polski, a hejnalista ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy odegrał hejnał warszawski. W czasie uroczystości odczytano list prezydenta m.st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego, wysłuchano przemówień i uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń, a na zakończenie delegacje wspólnie ze strażnikami miejski i żołnierzami Wojska Polskiego złożyły wiązanki kwiatów.
Wartę honorową na posterunku pełnili:
insp. Grzegorz Piszczek z II Oddziału Terenowego
mł. str. Marcin Fidryk z VI Oddziału Terenowego
Kwiaty z uczestnikami uroczystości składali:
str. Magdalena Borowska z II Oddziału Terenowego
str. Stanisław Matsumoto z Oddziału Specjalistycznego
Fot. st. insp. Mariusz Liżewski
Uroczystości przy głazie upamiętniającym ofiary wybuchu tzw. czołgu - pułapki
W dniu 13.08.2024 r. o godz. 17:30 przy ul. Kilińskiego 3 w 80 rocznicę wybuchu tzw. czołgu-pułapki odbyła się uroczystość przy głazie upamiętniającym śmierć ok. 300 mieszkańców Warszawy i Powstańców warszawskich. Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia posterunku honorowego i wprowadzenia sztandarów. Następnie wysłuchano okolicznościowych przemówień i uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Na zakończenie strażnicy z Kompanii Reprezentacyjnej wspólnie z delegacjami uroczyście złożyli kwiaty oddając cześć ofiarom wybuchu.
Wartę honorową na posterunku pełnili:
mł. insp. Agnieszka Pejas
mł. str. Marcin Fidryk
Fot. st. insp. Mariusz Liżewski
Rzeź Woli – Pamięć o 50 tysiącach mieszkańców Woli zamordowanym przez niemieckiego okupanta
W dniu 5 sierpnia 2024 r. przed Pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w dniach 5 – 7 sierpnia 1944 r. odbyła się uroczystość upamiętnienia 80 rocznicy tych tragicznych i haniebnych wydarzeń. Kompania Reprezentacyjna wystawiła posterunek honorowy wraz z żołnierzami Wojska Polskiego i harcerstwem. Na uroczystości Straż Miejską reprezentowali zastępcy Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy Pan Zbigniew Włodarczyk i Pan Grzegorz Wlazłowski. Strażnicy Miejscy wspólnie z delegacjami złożyli kwiaty przed pomnikiem oddając hołd pomordowanym.
Po zakończeniu uroczystości zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci na cmentarz Powstańców Warszawy.
Wartę na posterunku honorowym pełniły:
st. insp. Joanna Skowrońska
insp. Paulina Żołnierzak
Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Warschau tzw. „Gęsiówki”
W dniu 5 sierpnia 2024 r. z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i harcerstwa, przy ul. Anielewicza uczczono 80. rocznicę wyzwolenia 348 więźniów obozu koncentracyjnego KL Warschau tzw. „Gęsiówki” przez Powstańców z harcerskiego batalionu AK „Zośka”.
Kompania Reprezentacyjna wystawiła posterunek honorowy przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie i wzięła udział w uroczystej ceremonii złożenia kwiatów wspólnie z delegacjami.
Fot. st. insp. Mariusz Liżewski
Na kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci
Kopiec Powstania Warszawskiego w parku Akcji „Burza” jest miejscem upamiętniającym bohaterski zryw mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Po ponad dwuletniej architektoniczno-przyrodniczej rewitalizacji, w 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego okazał nam swoje nowe oblicze. W uroczystości na szczycie kopca wzięli udział powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, strażnicy miejscy, żołnierze i mieszkańcy Warszawy. Nasza Kompania Reprezentacyjna wstawiła posterunek honorowy przy monumencie Polski Walczącej, a zastępca dowódcy Anna Pomorska wprowadziła pododdział reprezentacyjny. Dowódca Kompanii Reprezentacyjnej Pan Tomasz Kowalski złożył meldunek przybyłej na uroczystość Pani Aldonie Machnowskiej-Góra - zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy. Po wzruszających i wymownych przemówieniach rozpalono ogień pamięci, który będzie płonął przez 63 dni - dokładnie tyle ile trwało Powstanie Warszewskie. Straż Miejska dostąpiła zaszczytu opieki na ogniem pamięci, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Straż Miejską m.st. Warszawy w czasie uroczystości reprezentowała Pani Komendant Magdalena Ejsmont wraz z zastępcą Panem Zbigniewem Włodarczykiem Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek przez zaproszone delegacie w asyście strażników miejskich. Odprowadzono poczty sztandarowe i pododdział reprezentacyjny Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Fot. st. insp. Mariusz Liżewski