Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Lancia 171x129Blisko 1200 tzw. wraków od początku roku usunięto z ulic Warszawy dzięki działaniom warszawskich strażników miejskich. Funkcjonariusze wszczynali czynności m.in. wobec pojazdów powypadkowych, zdewastowanych, spalonych – niebezpiecznych dla mieszkańców i środowiska, blokujących miejsca parkingowe i szpecących miasto

 

 

Od początku roku strażnicy miejscy z Referatu ds. Pojazdów wszczęli czynności wobec 1310 pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub pojazdów, których stan wskazywał na to, że nie są używane. W wyniku podjętych działań, w ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. z ulic Warszawy usunięto 1173 tzw. wraki. Kolejne 34 pojazdy zostały doprowadzone przez właścicieli do stanu używalności.

Strażnicy, wszczynając czynności, starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu, na którym spoczywa obowiązek usunięcia i wyrejestrowania wraku pojazdu lub przywrócenia go do stanu używalności. W przypadku, gdy pojazd stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego (np. ma niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, zdemontowane podzespoły, z pojazdu wyciekają płyny eksploatacyjne), funkcjonariusze bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking strzeżony.

Pojazdy, wobec których podejmujemy czynności, blokują miejsca parkingowe, niektóre samochody stoją na nich miesiącami. Dodatkowo stanowią zagrożenie dla osób postronnych i środowiska – mówi Krzysztof Kosiński Kierownik Referatu ds. Pojazdów Oddziału Ogólnomiejskiego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W okresie styczeń – lipiec tak było w 544 przypadkach. Po wszczętych przez strażników czynnościach ponad 50% pojazdów właściciele usunęli na własny koszt. Takich przypadków było 629.

Tylko w lipcu z ulic Warszawy usunięto 167 tzw. wraków, 94 z nich właściciele usunęli na swój koszt. Kolejnych 5 pojazdów doprowadzonych zostało do stanu używalności.

W naszej ocenie średnio 80% usuniętych na parkingi strzeżone pojazdów poddawanych jest recyklingowi. Oznacza to, że aż tyle pojazdów, które stanowiły zagrożenie, zajmowały miejsca parkingowe lub szpeciły przestrzeń publiczną znika na stałe z ulic naszego miasta – dodaje Kosiński.

Działania prowadzone w tym zakresie będą kontynuowane. Jak oceniają strażnicy, chociaż nadal w głównej mierze funkcjonariusze sami lokalizują tzw. wraki na ulicach Warszawy, to jednak rośnie w tym aspekcie również aktywność mieszkańców, którzy dzwoniąc na numer alarmowy straży miejskiej wskazują funkcjonariuszom lokalizacje porzuconych pojazdów.

Wybrane interwencje

peugeot 180x135Przy ul. Glinianej strażnicy zlokalizowali pokolizyjny pojazd marki peugeot. Auto stojące w miejscu ogólnodostępnym stwarzało zagrożenie dla osób postronnych. Po dyspozycji wydanej przez strażników miejskich zostało usunięte na parking strzeżony.

 

 

 

 

 


peugeot jadowska 180x134Pokolizyjny, zdewastowany, ogólnodostępny z wystającymi ostrymi szklanymi i metalowymi elementami, niekompletny peugeot został zlokalizowany przy ul. Jadowskiej. Pojazd bezzwłocznie został usunięty na parking strzeżony.

 

 

 

 

 

fiat126p 180x135Przy ul. Lisowskiej ujawniono porzuconego fiata 126 p. Pojazd był zniszczony, a część jego wyposażenia została zdemontowana. Usunięto go na parking strzeżony.

 

 

 

 

 

mercedes 180x135Przy ul. Łukowskiej ujawniono wrak pojazdu marki mercedes. Pojazd był zniszczony, otwarty, ze zdemontowanymi również we wnętrzu pojazdu elementami. Wrak został usunięty na parking strzeżony.

 

 

 

 

 

Lancia 171x129Ul. Grójecka. Pojazd marki lancia był otwarty, ogólnodostępny, zdewastowany, niekompletny. Z relacji mieszkańców wynikało, że jest to miejsce przebywania osób bezdomnych. Zachodziła również obawa, że może zostać podpalony. Pojazd został bezzwłocznie usunięty na parking strzeżony.

 

 

 

 

 

ford 180x135Na ul. Śląskiej ujawniono częściowo spalony pojazd marki ford. Z pojazdu wyciekały płyny eksploatacyjne, co stwarzało zagrożenie dla środowiska. Z informacji przechodniów wynikało, że wrak przykuwał uwagę dzieci mieszkających w pobliżu. Samochód został niezwłocznie usunięty, a nadpalone elementy pozostałe na chodniku i jezdni uprzątnięte.

 

 

 

 


volkswagen 180x135Ul. Kieślowskiego. Pojazd marki volkswagen, otwarty, ogólnodostępny, zdewastowany, bez kół, z ostrymi wystającymi elementami. Stan pojazdu wskazywał, że nie jest używany i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Usunięty niezwłocznie w celu zlikwidowania zagrożenia.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy