Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Zdjęcie ilustracyjne: noc, przejście dla pieszych. W tle ratownicy medyczni przy złożonych noszach, karetka pogotowia z włączonymi światłami sygnalizacyjnymi oraz policyjny radiowóz.Niepozornie wyglądający upadek - a gdyby nie błyskawiczna reakcja świadków, 70-latek mógł wykrwawić się na śmierć. Pomagającymi okazało się małżeństwo strażników miejskich

Starszy pan przechodził przez przejście dla pieszych, gdy małżonkowie wyjeżdżali z osiedlowej uliczki na Saskiej Kępie. Szedł niezbyt pewnym krokiem, co skłoniło jadącą jako pasażer kobietę, by po wyjechaniu na główną drogę zerknąć jeszcze we wsteczne lusterko. W odbiciu zobaczyła, jak przechodzień pada na jezdnię, uderzając głową o asfalt…

Od tego momentu małżonkowie, choć w wolnym czasie i bez mundurów, działali już jak załoga jednego radiowozu - wedle wyćwiczonego w czasie strażniczych szkoleń algorytmu. Kierujący zabezpieczył miejsce wypadku, stając w poprzek ruchliwej ulicy z włączonymi światłami awaryjnymi, kobieta ruszyła z pomocą poszkodowanemu. O wezwanie pogotowia poprosiła osobę czekającą na autobus na pobliskim przystanku, sama zaś zajęła się leżącym człowiekiem. Był przytomny, lecz niezbyt kontaktowy. Już po kilku sekundach dostrzegła nasilające się krwawienie z tylnej części głowy. Z dostępnych w apteczce samochodowej materiałów opatrunkowych sporządziła opatrunek uciskowy. Jak miało się okazać - była to kluczowa dla powodzenia tej akcji czynność ratunkowa. Wezwane na miejsce pogotowie stwierdziło pęknięcie czaszki i wgniecenie potylicy.

Polskie prawo karne (art. 162 kk) obliguje świadków wypadku do udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy. Ta sytuacja pokazuje, z czego ten obowiązek wynika. Jak podsumował ratownik z zespołu medycznego, który zabrał 70-letniego mężczyznę do szpitala, gdyby nie szybka reakcja strażniczego małżeństwa, poszkodowany mógł śmiertelnie się wykrwawić. 

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy