Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Strażnik miejski podający talerz z zupą bezdomnemu5000 konserw, 3200 litrów pożywnej zupy z pieczywem, 250 toreb z upominkami świątecznymi, 700 par wełnianych skarpet, 150 wełnianych koców – tyle rzeczy trafiło do osób w kryzysie bezdomności w ramach akcji Trochę Ciepła dla Bezdomnego. To wspólna akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Już po raz dziewiąty Caritas Polska i warszawska Straż Miejska przeprowadziły wspólnie jesienno-zimową akcję „Trochę Ciepła dla Bezdomnego”. Od połowy listopada, patrole Straży Miejskiej dwa razy w tygodniu dostarczały posiłki dla bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych, poza schroniskami. Gorąca zupa z pieczywem, konserwy oraz inne rzeczy, przygotowane przez Caritas Polska, dzięki wsparciu Ofiarodawców, trafiały do potrzebujących. Wszystko, czym można było się ogrzać i pożywić.
Do potrzebujących trafiło 5000 konserw, 3200 litrów pożywnej zupy przygotowanej przez kuchnię Centrum Okopowa przy Caritas Polska, do tego kilkaset bochenków świeżego chleba, bułek i wszelkiego rodzaju pieczywa, dzięki uprzejmości schroniska Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej.
Bezdomni otrzymali także 150 wełnianych koców, 45 śpiworów, 16 nowych materacy piankowych, kilkanaście par zimowych butów, 700 par ciepłych skarpet, futrzane czapki, maszynki do golenia, a kobiety także podpaski higieniczne.
W okresie przedświątecznym patrole warszawskiej Straży Miejskiej odwiedziły osoby żyjące w kryzysie bezdomności z opłatkiem, dostarczając też 250 paczek świątecznych ze słodyczami, kawą, pełnowartościową wędliną, kosmetykami i opłatkiem, z których część przekazał osobiście ks. Marcin Iżycki Dyrektor Caritas Polska oraz komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Magdalena Ejsmont.
- Chciałbym podziękować Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy za kolejny rok, za wspólną realizację programu Trochę Ciepła dla Bezdomnego – mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. - Ten program jest bardzo potrzebny dla tych, którzy są bardzo blisko nas, a których świat dzisiaj nie dostrzega - dla ludzi w kryzysie bezdomności. Te spotkania z nimi to zawsze nie był tylko posiłek, ale także rozmowa i okazane nasze zainteresowanie, które jest dla nich bardzo ważne.
Większość zaopatrzenia osób w kryzysie bezdomności w tym najtrudniejszym dla nich okresie roku udało się zakupić z funduszy zebranych w ramach tegorocznej zbiórki na ten cel, za co z całego serca dziękujemy społeczeństwu Warszawy. Dostarczenie wszystkiego do potrzebujących było możliwe dzięki współpracy z warszawską Strażą Miejską oraz różnymi służbami Caritas.
- Strażnicy miejscy z referatów komunalnych przez cały rok monitorują miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności na terenie całej Warszawy. Dzięki ich wiedzy, posiłki oraz wszelka pomoc Caritas Polska, jak co roku, mogły dotrzeć tam, gdzie były najbardziej potrzebne. – mówi Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Bezdomność poza sezonem?
Bezdomność, choć nie zawsze widoczna, stanowi realny problem współczesnych, dużych miast. Wzrastające koszty wynajmu, dysproporcja płac, kryzysy rodzinne i brak stabilności życiowej, pogłębiają niekorzystne zjawiska i szczególnie dotykają osób mniej zaradnych oraz ekonomicznie, społecznie i psychicznie wykluczonych.

O bezdomności najwięcej słyszy się jesienią i zimą – kiedy sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna i więcej informacji na ten temat pojawia się w mediach.
Ale bezdomność nie jest problemem wyłącznie sezonowym. „Uliczny Patrol Medyczny” to wspólna akcja Caritas, Straży miejskiej i przychodni dla bezdomnych „Jesteśmy Nadzieją”. Patrol zapewnia całoroczną, mobilną pomoc ratowniczo-medyczną dla osób w kryzysie bezdomności, na terenie wszystkich dzielnic Warszawy.
W 2023 roku Uliczny Patrol Medyczny:
• odbył 202 patrole
• odwiedził w sumie 774 miejsca przebywania bezdomnych
• opatrzył 107 pacjentów
• udzielił 797 porad medycznych

Systematyczne działania są możliwe również dzięki świadomości i ofiarności darczyńców, którzy przez cały rok pamiętają o problemie bezdomności i wspomagają zbiórki na ten cel.

  • 2024_03_troche_ciepla_final_01
  • 2024_03_troche_ciepla_final_02
  • 2024_03_troche_ciepla_final_03
  • 2024_03_troche_ciepla_final_04
  • 2024_03_troche_ciepla_final_05
  • 2024_03_troche_ciepla_final_06
  • 2024_03_troche_ciepla_final_07
  • 2024_03_troche_ciepla_final_08
  • 2024_03_troche_ciepla_final_09
  • 2024_03_troche_ciepla_final_10
  • 2024_03_troche_ciepla_final_11
  • 2024_03_troche_ciepla_final_12

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Unia Europejska

Zobacz więcej

Serwisy mapowe

Zobacz więcej

Miasteczko Ruchu Drogowego

Zobacz więcej

Profilaktyka

Zobacz więcej

Zobacz nas na youtube

Zobacz więcej

Uliczny patrol medyczny

Zobacz więcej

EKO patrol

Zobacz więcej

Zagubieni w Warszawie

Zobacz więcej

edytuj kafle

Otrzymałeś wezwanie?

Sprawdź co zrobić

Raporty

Zobacz raporty

Poznaj Straż Miejską

Sprawdź

Współpracujemy