Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Strażnicy miejscy patrolujący cmentarz podczas akcji "Hiena".Tłok na drogach dojazdowych do nekropolii, niebezpieczeństwa spowodowane nieprzepisowym parkowaniem, kradzieże kieszonkowe i nagrobne, ryzyko zagubienia się podczas wizyt cmentarnych, a nawet przypadki wandalizmu - na takie zagrożenia możemy się natknąć w trakcie odwiedzania grobów swoich bliskich. Nad bezpieczeństwem odwiedzających cmentarze będą czuwać strażnicy w ramach akcji „Hiena” i „Znicz”. Start już 27 października.

Tegoroczne działania prewencyjne potrwają do 5 listopada. Jednak najlepszą metodą ograniczenia zagrożeń związanych z dorocznymi wizytami na grobach jest profilaktyka i zdrowy rozsądek.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo stosując się do kilku prostych ale ważnych zasad:

- jeśli to możliwe, skorzystaj z komunikacji zbiorowej,
- jeśli korzystasz z prywatnego samochodu, zawczasu sprawdź, gdzie wyznaczone zostały parkingi oraz uważaj na zmiany w organizacji ruchu,
- nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów,
- jeśli masz problemy z poruszaniem się, spróbuj odwiedzić groby bliskich w terminie, gdy dojazd do nich jest łatwiejszy,
- zabierz ze sobą tylko niezbędne dokumenty i potrzebną kwotę pieniędzy,
- trzymaj portfel w bezpiecznym miejscu,
- w trakcie prac porządkowych nie trać z oczu rzeczy, które mogłyby paść łupem złodzieja,
- szczególną uwagą otocz dzieci i osoby starsze,
- bliskich cierpiących na zaniki pamięci wyposaż w kartkę z numerem telefonu, pod który należy zadzwonić, gdyby znaleźli się w niebezpieczeństwie.

Infografika z zasadami bezpieczeństwa

Zbliżające się Święto Zmarłych jest dla większości z nas okazją do odwiedzin grobów swoich bliskich. Na cmentarze wybieramy się często w towarzystwie rodzin i znajomych. Zakupy zniczy, wiązanek i kwiatów sprawiają, że skupieni na nich niekiedy zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Doskonale wiedzą o tym złodzieje, dla których ten okres staje się czasem przestępczych żniw. Kradzione są dekoracje grobów, a niekiedy także ich całe elementy. Bywa, że dochodzi do dewastacji nagrobków. Ściśnięci w tłoku stajemy się również łatwym łupem dla kieszonkowców. Ofiarami przestępców padają na cmentarzach także seniorzy, którzy samotnie odwiedzają bliskich. W pozostawianych na parkingach samochodach złodzieje potrafią wybić szyby, by ukraść wartościowe przedmioty pozostawione na widoku. Właśnie po to, by przeciwdziałać przestępczym i chuligańskim zdarzeniom strażnicy miejscy organizują w tym okresie działania prewencyjne pod kryptonimem „Hiena”. Do kontroli stołecznych cmentarzy i ich okolic zostanie skierowanych kilkuset funkcjonariuszy. Działania będą prowadzone także w nocy. W tym celu patrole będą wyposażone w noktowizory, które ułatwiają obserwację w ciemności. Ich przydatność potwierdzają doświadczenia funkcjonariuszy z poprzednich lat, gdy ujęto osoby kradnące wieńce m.in. na cmentarzu w Marysinie Wawerskim. Na pobłażliwość ze strony strażników nie mogą liczyć także osoby nietrzeźwe.

Do stolicy własnymi samochodami przyjedzie w okresie Wszystkich Świętych wiele osób, które na co dzień nie poruszają się po Warszawie. Dla wspólnego bezpieczeństwa, warto pamiętać, że w wielu miejscach zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. W okolicach cmentarzy i drogach dojazdowych można spodziewać się utrudnień. Strażnicy miejscy biorący udział w działaniach „Znicz” będą monitorowali ruch pojazdów oraz informowali kierowców o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do wyznaczonych parkingów. Kierowcy, którzy nie będą stosowali się do znaków drogowych, obowiązujących ograniczeń i poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, muszą się liczyć z sankcjami. Szczególną uwagę strażnicy zwrócą na użytkowników pojazdów, których zachowanie na drogach będzie zagrażało pieszym. Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy będą współdziałali z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak co roku strażnicy miejscy będą też kontrolować legalność handlu w okolicach cmentarzy. Ma to na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie działalności bez odpowiednich zezwoleń i zgód właścicieli terenu. Działania te mają za zadanie eliminację handlu skradzionymi na cmentarzach kwiatami, wieńcami i elementami dekoracji nagrobków.

Spędźmy ten czas bezpiecznie i - w należnej naszym zmarłym - zadumie.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy