Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Odznaczeni strażnicy wraz z komendantem Straży Pożarnej i komendantami Straży MiejskiejByła noc z 22 na 23 kwietnia 2020 roku. Na jednej ze stacji paliw na Pradze Północ płonął samochód – stał tuż obok dystrybutorów. Nie było czasu do stracenia. Tylko dzięki błyskawicznej reakcji strażników miejskich nie doszło do tragedii.

Dziś o godz. 13, podczas obchodów Dnia Strażaka w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, insp. Paweł Chilimończyk i insp. Dariusz Herman, którzy brali udział w tej interwencji, otrzymali Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.
Przyznał je Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – za ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru. Wręczenie odznak odbyło się podczas obchodów Dnia Strażaka w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Przypomnijmy, co działo się tamtej nocy.
Dochodziła godzina 2.30. Na ulicach Pragi Północ było zupełnie pusto. Radiowóz straży miejskiej wolno jechał ulicą 11 Listopada. Gdy zbliżył się do ulicy Kowieńskiej, funkcjonariusze zobaczyli ogień – palił się samochód. Wielkie płomienie wydobywały się z tylnej części pozbawionego tablic rejestracyjnych opla. Obejmowały już środek pojazdu. Najgorsze, że auto stało na stacji benzynowej. Od dystrybutorów z paliwem dzieliło je zaledwie 2-3 metry, a od kamienic po drugiej stronie ulicy – nie więcej niż 15 metrów. Strażnicy natychmiast wezwali straż pożarną, a sami wyskoczyli z radiowozu, wyjęli z bagażnika gaśnicę i przystąpili do gaszenia. Mała gaśnica szybko się jednak wyczerpała. Funkcjonariusze zauważyli przy budynku stacji paliw dużą gaśnicę przemysłową. Błyskawicznie z niej skorzystali. - Nie tylko gasiliśmy płomienie, ale też próbowaliśmy chłodzić zbiornik paliwa, by nie doszło do wybuchu – opowiadał już po wszystkim jeden z funkcjonariuszy biorących udział w akcji.

Po zużyciu jednej gaśnicy strażnicy zobaczyli wewnątrz auta iskrzące się i tlące przewody. Na szczęście na stacji była jeszcze jedna przemysłowa gaśnica. Jej również użyli funkcjonariusze przed przyjazdem straży. Gdy pożar został ugaszony, do funkcjonariuszy podeszło dwóch młodych mężczyzn, którzy od początku z uśmiechami przyglądali się całej akcji gaśniczej. Próbowali wypytywać funkcjonariuszy o przyczyny pożaru i szczegóły akcji, ale wydano im polecenie, by odeszli na bezpieczną odległość. Po chwili przyjechała straż pożarna i zajęła się zabezpieczeniem pojazdu, aby ponownie się nie zapalił. Patrol policji, który także przyjechał na miejsce, został poinformowany o dwóch dziwnie zachowujących się mężczyznach. Policjanci przejrzeli i zabezpieczyli monitoring na stacji. Obaj zostali zatrzymani. Kamery zarejestrowały ich obecność na stacji tuż przed pożarem. Podczas sprzątania po akcji ratowniczej na pobliskim trawniku znaleziono tablice rejestracyjne.

Kilkanaście minut później na miejscu zjawiła się zdenerwowana właścicielka stacji, która podziękowała strażnikom za ugaszenie pożaru. Powiedziała, że kilka godzin wcześniej dokładnie umyła ciśnieniową myjką i detergentem podjazd do dystrybutorów. Gdyby nie to, ogień szybko znalazłby do nich drogę.

Na szczęście służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo warszawiaków czuwały. W ich szeregach pracują ludzie, którzy mają w sercu słowa przysięgi „służyć i chronić”. Pewnie niewielu mieszkańców okolicznych kamienic, wstając rano, zdawało sobie sprawę z tego, jak niewiele brakowało, by doszło do tragedii…

  • 2021_06_odznaczeni_pozar_01
  • 2021_06_odznaczeni_pozar_02
  • 2021_06_odznaczeni_pozar_03
  • 2021_06_odznaczeni_pozar_04

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy