Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

rylski mini 180Wielokrotnie bywał na uroczystościach organizowanych przez Straż Miejską m.st. Warszawy. Chętnie przyjmował zaproszenia, zawsze też chętnie rozmawiał ze strażnikami. W pamięci funkcjonariuszy pozostaje jako człowiek o niezwykłej skromności i wielkiej klasie. Jutro pierwsza rocznica Jego śmierci. Dzisiaj z tej okazji odsłonięty został pomnik „Motyla”, bo taki pseudonim nosił Generał. W uroczystości udział wzięli m.in. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, przedstawiciele władz miasta, środowisk powstańczych, służb mundurowych. Nie mogło zabraknąć również funkcjonariuszy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
„Generał przez wiele lat pracował dla Polski i stał się dla nas wszystkich wzorem. Należy mu się szacunek” – powiedział podczas uroczystości Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Wszyscy, którzy go znali, podkreślali, że to osoba, która kochała ludzi i zawsze chciała pomagać innym” – dodał.

Pomnik stanął w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu, gdzie doszło do krwawych walk podczas powstania.
Urodzony w 1917 roku Generał brygady Zbigniew Ścibor-Rylski był uczestnikiem walk w czasie II wojny światowej. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu "Radosław" w batalionie "Czata 49". Przeszedł cały szlak bojowy i brał udział w walkach na Woli, w Śródmieściu i na Mokotowie. Był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich, członkiem Komitetu Budowy Pomnika Państwa Podziemnego AK, członkiem Rady Kombatanckiej przy Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Kombatanckiej przy Prezydencie RP.
Należał do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, a później wchodził w skład Rady Honorowej Budowy Muzeum. Był stałym uczestnikiem obchodów wybuchu powstania w stolicy w 1944 roku. Brał udział w pracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 7 maja 2005 r. został mianowany do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Od 2006 r. był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2008 r. został Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta", Warszawskim Krzyżem Powstańczym i wieloma innymi.
W pamięci warszawiaków wciąż pozostaje wzruszające przemówienie-pożegnanie Generała sprzed dwóch lat. Mówił wtedy: „W najśmielszych marzeniach nie myślałem, że uda mi się w tej uroczystości uczestniczyć i od serca parę słów powiedzieć (…) Żegnam was.” Zaapelował też, by Polacy byli dumni ze swojego kraju i szanowali się nawzajem.
„Motyl” zmarł 3 sierpnia 2018 r. w wieku 101 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

  • rylski_1
  • rylski_2
  • rylski_3
  • rylski_4
  • rylski_5
  • rylski_6
  • rylski_7
  • rylski_8

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy