Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 10 tablica rylski 012 października przy ul. Długiej uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą gen. Zbigniewa Ścibora - Rylskiego. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska - Grupińska, Burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński, powstańcy oraz mieszkańcy stolicy.

Zmarły 3 sierpnia generał Ścibor-Rylski był honorowym obywatelem Warszawy, a za szczególną troskę o środowisko straży miejskiej oraz współpracę i wspólne inicjatywy, których celem jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach walczącej Warszawy 20 sierpnia 2012 roku z okazji święta straży miejskiej, z rąk Komendanta Zbigniewa Leszczyńskiego odebrał wyróżnienie honorowe „Zasłużony dla Straży Miejskiej m st. Warszawy”.

Generał Zbigniew Ścibor- Rylski ps. „Motyl” urodzony 10 marca 1917 roku w Browkach koło Kijowa, absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa, pełniący służbę w I Pułku Lotniczym na warszawskim Okęciu. Uczestnik kampanii wrześniowej w Grupie Operacyjnej „Polesie” pod dowództwem generała Kleeberga. Jako zwiadowca niszczył broń pancerną, uczestniczył w rozbiciu Armii Czerwonej pod Jabłonną i Milanowem. Ostatnie walki w jakich brał udział to wielka bitwa pod Kockiem. Po podjęciu decyzji o kapitulacji na ostatniej odprawie generała Kleeberga z dowódcami, podjął próbę przedostania się do Rumunii, jednak został zatrzymany i trafił na przymusowe roboty. Po udanej próbie ucieczki z Pyrzyc w czerwcu 1940 roku dotarł do Puszczy Noteckiej. W ubraniu kolejarza pomimo wielu przeciwności losu dotarł do Warszawy. 1 września 1940 roku i rozpoczął działalność konspiracyjną jako członek Związku Walki Zbrojnej ps. „Stanisław”, zajmował się przyjmowaniem zrzutów dla cichociemnych. Od 1943 roku na podstawie nowych danych personalnych i pseudonimie „Motyl” kontynuował działania w obszarze organizacji zrzutów i organizacji lądowisk. Z jednego z lądowisk wysłano do Londynu części rakiet V-1. Od lutego 1944 roku dowodził kompanią stacjonującą koło miejscowości Kowal. Oddział generała Ścibora - Rylskiego dokonał udanej akcji w Korytnicy, po rozbiciu obsady niemieckiego posterunku, uwolnił torturowanego rosyjskiego oficera - dowódcę oddziału partyzanckiego i przejął broń. W kwietniu „Motyl” walczył ze swoją kompanią w miejscowości Sztuń, gdzie Niemcy skierowali silny oddział. Efektem walk było zabicie 81 żołnierzy wroga, 42 wziętych do niewoli, przy stratach własnych 10 zabitych i 9 rannych (wśród rannych był też Ścibor- Rylski). Żołnierze AK zdobyli ciężki karabin maszynowy, ponad 70 pistoletów maszynowych, 60 karabinów oraz amunicje i zaopatrzenie. Oddział wielokrotnie toczył walki z wrogiem wydostając się z okrążenia w czerwcu przeszedł na Lubelszczyznę. 15 lipca otrzymał nowe zadanie przedostania się do Warszawy, gdzie został przydzielony do batalionu „Czata” wchodzącego w skład zgrupowania ppłk. Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław”. 1 sierpnia wraz z kolegami pobrał broń, już pierwszego dnia walczył na Woli w rejonie cmentarza kalwińskiego i żydowskiego. W czasie natarcia niemieckiego bronił się między innymi w kamienicy na rogu Karolkowej i Żytniej. Po kilku dniach pluton został wycofany na ul. Stawki - tu przeżył bombardowanie, ostrzał artyleryjski z pociągu pancernego, atak pojazdów typu Goliat. Bronił budynku szkoły, która kilka razy przechodziła z rąk do rąk.

Za walki na Woli otrzymał Krzyż Walecznych. Jego dowódca, major Tadeusz Runge, wystąpił o awansowanie go na stopień kapitana i odznaczenie Krzyżem Virtuti Militari za obronę barykady przy Karolkowej, zniszczenie czołgu i bohaterską postawę w walce. Przełożeni określili go jako „wybitnego oficera, posiadającego dużą inicjatywę, inteligentnego, niezwykle ofiarnego i odważnego”. Kolejne lata to czas nocnych wypadów na Fort Traugutta i Stawki. Brał też udział w próbie połączenia oddziałów walczących na Żoliborzu i Starym Mieście. Był wśród atakujących wroga przez teren stadionu Polonii i pobliskiego parku oraz Wytwórni Papierów Wartościowych. Cudem ocalony z sierpniowego nalotu przy Mławskiej, w którym zginęło kilkudziesięciu żołnierzy i cywilów ratujących zasypanych. Kolejnego dnia kanałami przeszedł ze zburzonej Starówki na róg Nowego Światu i Wareckiej. Kolejne miesiące to czas aktywnej walki o wolną Polskę.

Po wojnie mieszkał w Poznaniu, do stolicy wrócił w 1963 roku. W 1989 roku był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich i jego długoletnim prezesem; był też w grupie inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004–2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari (on sam był nim odznaczony dwukrotnie).

  • 2018_10_tablica_rylski_01
  • 2018_10_tablica_rylski_02
  • 2018_10_tablica_rylski_03
  • 2018_10_tablica_rylski_04
  • 2018_10_tablica_rylski_05
  • 2018_10_tablica_rylski_06
  • 2018_10_tablica_rylski_07
  • 2018_10_tablica_rylski_08
  • 2018_10_tablica_rylski_09
  • 2018_10_tablica_rylski_10
  • 2018_10_tablica_rylski_11
  • 2018_10_tablica_rylski_12
  • 2018_10_tablica_rylski_13

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy