fundacja dkms logoKrwiodawstwo jest uznanym sposobem pomagania innym. Jednak wciąż mało osób wie, że to nie jedyna możliwość, by wspomóc zdrowie innych bez większego uszczerbku dla własnego organizmu.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Nie ma reguły, czy częściej zapadają na nią dzieci czy dorośli, kobiety bądź mężczyźni – zachorować może każdy, ale też każdy może pomóc. Ratunkiem jest bowiem przeszczep szpiku kostnego, odpowiedzialnego za produkcję elementów krwi – jeśli ta tkanka u chorego nie działa jak powinna, po jej zniszczeniu możliwa jest transplantacja od osoby zdrowej. Problem w tym, że aby przeszczep się powiódł, konieczna jest zgodność genetyczna biorcy i dawcy. Im więcej zarejestrowanych dawców – a więc takich, którzy po przebadaniu zgodzą się na oddanie swojego szpiku- tym większe szanse na znalezienie „zgodnego” materiału i w rezultacie na wyzdrowienie u chorego.

Co zrobić, by zostać dawcą? Wystarczy 21 listopada przyjść do UD Bielany między 10.00 a 20.00 (sala 30, wejście od ul. Jarzębskiego) bądź 27 listopada między 8.00 a 18.00 (sala obsługi), by pobrać pakiet rejestracyjny składający się z formularza i pałeczek do wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Wypełniony zestaw należy odesłać pod adres wskazany na dokumentach i uzbroić się w cierpliwość – cały proces może trwać nawet kilka miesięcy.
Ma w tym swój interes także Straż Miejska – rodzina jednego z naszych pracowników potrzebuje takiej pomocy. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz pomóc, przyjdź na Bielany bądź zajrzyj na stronę Fundacji DKMS, gdzie znajdziesz niezbędne informacje.

2017 11 szpik plakat