Od stycznia trwa ogólnopolska akcja społeczna ,,Włącz sumienie’’, której celem jest zmiana ludzkiej mentalności oraz edukacja w zakresie właściwych zachowań podczas tego typu zdarzeń. Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne wraz ze stołeczną Strażą Miejską zmienia społeczną świadomość w podejściu do czworonogów, edukując również najmłodszych.

 

W ramach prowadzonych przez Straż Miejską programów edukacyjnych, w stołecznych szkołach podstawowych odbywają się pogadanki dla dzieci na temat właściwych zachowań wobec zwierząt. Uczniowie dowiadują się nie tylko jak sprawować opiekę nad psem czy kotem, ale również jak zachować się kiedy widzą na drodze ranne lub nieżywe zwierzę i gdzie zadzwonić, by zgłosić takie zdarzenie. Każda klasa otrzymuje również plakat kampanii ,,Włącz sumienie!’’, przedstawiający ważne numery telefonów.

– Działania edukacyjno-informacyjne skierowane do dzieci i młodzieży prowadzimy od kilkunastu lat. Naszym podstawowym zadaniem jest nauka bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia. Jednym z kilkunastu prowadzonych programów są np. zajęcia ,,Czy pies musi ugryźć?’’ dedykowane uczniom klas I SP  – podkreśla Marta Bachórz, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. – Dzieci poznają zasady bezpiecznego postępowania wobec psów - zarówno tych na smyczy jak i bezpańskich, ćwiczą rodzaje różnych zachowań, czy poznają obowiązki właścicieli. Rozmawiamy także o tym, co zrobić i jakie służby należy informować, gdy dziecko zauważy zwierzę, które nie ma właściciela a potrzebuje pomocy. Do takich sytuacji zaliczają się m.in. wypadki drogowe z udziałem domowych czworonogów.

Jak szacuje Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, w Polsce może rocznie dochodzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy wypadków drogowych z udziałem zwierząt. Ich uczestnikami bardzo często stają się nie tylko dzikie stworzenia, ale również nasi domowi przyjaciele jak psy i koty. Niestety wśród wielu ludzi panuje obojętność na krzywdę czworonogów rannych na drodze, bowiem tylko nieliczni kierowcy zgłaszają zdarzenie właściwym organom. Co więcej, decydują się na to w momencie, gdy doznają uszczerbku na zdrowiu bądź uszkodzą samochód.

– Cieszymy się, że Straż Miejska w Warszawie została partnerem naszej kampanii społecznej, ponieważ jest to jednostka, która jako jedna z pierwszych ma styczność ze zwierzętami, jakie ucierpiały w wypadkach. Zajęcia dla dziećmi są jak najbardziej potrzebne, ponieważ uczą je, że zwierzę to nie jest zabawka, tylko żywa istota, która tak samo jak ludzie odczuwa ból i strach. Ważne, by od najmłodszych lat edukować nasze pociechy nt. właściwych zachowań w zakresie pomocy zwierzętom – podkreśla Radosław Marter, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

Kampania ,,Włącz sumienie’’ to nie tylko akcje w szkołach, ale również edukacja poprzez stronę internetową www.wlaczsumienie.org. Zainteresowane osoby znajdą na niej ciekawe porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu czy przydatne numery telefonów. Na stronie umieszczono również Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z Fundacją zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.