Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Lancia 1 180x134759 tzw. wraków w ciągu czterech miesięcy tego roku usunięto dzięki działaniom strażników miejskich. Czynności podejmowano m.in. wobec aut zdewastowanych, nieużytkowanych, wraków reklamujących skupy wraków, pojazdów spalonych i pokolizyjnych

 

 

 


W ciągu czterech miesięcy strażnicy miejscy wszczęli czynności w związku z ujawnieniem na terenie miasta 787 pojazdów pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazdów, których stan wskazywał, że nie są użytkowane.

wykres dane ogólne styczeń kwiecień 2015

 

Strażnicy wszczynając czynności, starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu. Obowiązek usunięcia i wyrejestrowania wraków pojazdów lub przywrócenia ich do stanu używalności spoczywa właśnie na właścicielu.


Po wszczętych przez strażników czynnościach w średnio co 2 przypadku właściciele lub użytkownicy usunęli pojazdy na swój koszt. Natomiast w przypadku, kiedy pojazd stwarzał realne zagrożenie (np. niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, wyciek płynów eksploatacyjnych, wystające ostre krawędzie, zbite szyby, zdemontowane podzespoły) dla mieszkańców i środowiska naturalnego, strażnicy bezzwłocznie wydawali dyspozycję usunięcia pojazdu na parking strzeżony. Tak było w 353 przypadkach – mówi Krzysztof Kosiński Kierownik Referatu ds. Pojazdów Oddziału Ogólnomiejskiego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.


Najwięcej – 22,4% – spraw dotyczących tzw. wraków zarejestrowano na terenie działania II Oddziału Terenowego (Mokotów, Ursynów, Wilanów ), najmniej natomiast w Śródmieściu – 4,7%.

 

wykres liczba zarejestrowanych spraw z podziaem na OT 469x271

 

Strażnicy miejscy podejmowali m.in. czynności wobec lancii zlokalizowanej przy ul. Grójeckiej. We wraku pojazdu i jego otoczeniu znajdowały się śmieci. Niewykluczone, że wrak był wykorzystywany przez osoby bezdomne. Z uwagi na występujące zagrożenie pojazd został usunięty.


Przy ul. Skaryszewskiej zlokalizowano w pobliżu osiedlowych garaży spalone renault. Pojazd w takim stanie stanowił zagrożenie dla mieszkańców. Również w tym przypadku strażnicy wydali dyspozycję usunięcia pojazdu.


Fiat 200x150Szereg interwencji strażników miejskich dotyczyło pojazdów pokolizyjnych pozostawionych na drogach, tak jak w przypadku fiata zlokalizowanego na ul. Sprawnej, czy pozostawionego na tyłach garaży w pobliżu ul. Jadowskiej, również pokolizyjnego wraka pojazdu marki peugeot.


W pierwszych miesiącach tego roku funkcjonariusze kilkakrotnie interweniowali w związku z wrakami reklamującymi skupy wraków. Jedną z takich interwencji przeprowadzono wwrak low odrowąża P2130053 rejonie Cmentarza Bródnowskiego. Z wrakiem fiata funkcjonariusze mieli już wcześniej do czynienia. Po interwencji strażników miejskichwłaściciel usunął go z jednej z ulic na terenie Ochoty. Fiat został przez właścicieli przestawiony na Bródno, stamtąd usunęli go już strażnicy miejscy.


Takich „reklam" nie rozstawiają duże legalne szroty, bo te są dobrze znane mieszkańcom stolicy. Prawdopodobnie robią to osoby prowadzące tego typu działalność na własną rękę lub niewielkie firmy – mówi Krzysztof Kosiński – Ok. 80% tzw. wraków, które trafiają na parkingi strzeżone, zostaje poddana recyklingowi, ponieważ właściciele nie zgłaszają się już po te pojazdy. Właśnie taki jest cel naszych działań – by wraki na dobre zniknęły z przestrzeni miejskiej, by przestały zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i środowisku, by przestały szpecić miasto i często blokować miejsca parkingowe. Jednak część wraków usuwanych na płatny parking jest odbierana przez właścicieli i to nie w celu przywrócenia ich do stanu używalności. W związku z tym, wprawdzie sporadycznie, ale zdarza się, że podejmujemy po raz kolejny interwencje wobec tego samego pojazdu. Stąd też, nawet jeśli określony rejon zostanie „oczyszczony" z wraków, nadal jest pod naszą kontrolą – dodaje.


Strażnicy miejscy w większości sami lokalizują wraki na terenie miasta. Rośnie jednak aktywność w tym zakresie mieszkańców. Coraz częściej straż otrzymuje prośby o podjęcie czynności w związku z „wrakami" od administratorów osiedli.

WYBRANE INTERWENCJE

wrak low odrowa P2130053 200x150

 

 

Ul. Grójecka. Strażnicy zlokalizowali pojazd marki lancia, we wnętrzu którego znajdowały się śmieci. Z pojazdu zdemontowano podzespoły. Prawdopodobnie służył osobom bezdomnym jako tymczasowe miejsce pobytu. Został usunięty na parking strzeżony.

 

 

 

 Lancia 250x187

 

 

 

 

Strażnicy miejscy bezzwłocznie wydali dyspozycję usunięcia wraku spalonego renault, który został ujawniony w pobliżu ul. Skaryszewskiej.

 

 

Renault 251x187

 

 

 

Citroen z rozbitym przodem został zlokalizowany na ulicy Bakalarskiej. Otwarte drzwi i wystające ostre części stanowiły zagrożenie dla osób postronnych. Auto zostało natychmiast usunięte na parking strzeżony.

 

 

 

Citroen 250x187

 

 

 

Pokolizyjny, zdewastowany, ogólnodostępny peugeot został zlokalizowany przy ul. Jadowskiej. Pojazd ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców został natychmiast usunięty na parking strzeżony.

Współpracujemy