Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2019 04 uniwersalne nietrzezwy 01Strażnicy miejscy z III Oddziału Terenowego odnaleźli… Filipa z Konopii. Tak przynajmniej przedstawił się mężczyzna ocucony na pętli autobusowej przy Alei Krakowskiej.

Ze względu na wrażliwość danych osobowych, zwykle nie podajemy personaliów osób występujących w strażniczych interwencjach. Tym razem czynimy wyjątek.

W chłodne, niedzielne popołudnie Straż Miejska dostała wezwanie do człowieka śpiącego na terenie węzła autobusowo-tramwajowego Al. Krakowska. Mężczyzna nie był zadowolony z pobudki. Stał się agresywny, nie przejawiał chęci współpracy. Był nietrzeźwy. Przy próbie ustalenia tożsamości długo odmawiał podania personaliów, aż wreszcie oświadczył że nazywa się Filip z Konopii, jako matkę wskazując Majkę Jeżowską. Ponieważ upierał się przy tej, mało prawdopodobnej wersji, na miejsce trzeba było wezwać policję (wprowadzanie w błąd instytucji upoważnionej do legitymowania jest wykroczeniem). Mężczyzna, podający się za Filipa z Konopii trafił do izby wytrzeźwień z zastrzeżeniem, że po dojściu do siebie powinien zostać przekazany do dyspozycji policji.

Warto nadmienić, że pierwsza wzmianka o „filipie z konopi” pojawia się już w XVI-wiecznej poezji Mikołaja Reja. W jego czasach określenie odnosiło się do osoby zdezorientowanej i uległej, jak filip (gwarowe określenie zająca) struchlały w zaroślach. Dopiero później sformułowanie nabrało dzisiejszego znaczenia, opisującego osobę, która powie lub zrobi coś bez zastanowienia, w sposób nierozsądny lub niestosowny. W XVIII wieku cechy te przypisano Filipowi - prowincjonalnemu szlachcicowi, władającemu majątkiem ziemskim w Konopiach - ślady tego błędnego przypisania znaleźć można nawet w "Panu Tadeuszu".

Współpracujemy