Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Infografika przedstawiająca grupę kotów różnych maści i rozmiarów przy pomarańczowożółtym samochodzie. W lewym górnym rogu napis: "Kierowco! Sprawdź, czy nie masz pasażera na gapę!"Kierowco! Ekopatrol przypomina: uruchamiając samochód (zwłaszcza po postoju na zewnętrznym parkingu), dobrze narobić trochę hałasu – w ciepłych zakamarkach naszych pojazdów lubią schronić się przed zimnem małe zwierzęta. Ta chwila luksusu może skończyć się dla nich nieszczęściem. Potwierdza to przygoda dwojga kociąt, które, schroniwszy się w zagłębieniu pod silnikiem, przebyły podróż spod Nieporętu do Warszawy

O zdarzeniu Ekopatrol został powiadomiony przez pewnego kierowcę, który po tym, jak zaparkował auto w podziemnym parkingu warszawskiego apartamentowca, usłyszał dobiegające spod maski ciche piszczenie. Z półki pod silnikiem zerkały na niego dwie pary ślicznych kocich ocząt. W czasie postoju samochodu na działce nad Zegrzem maluchy musiały wślizgnąć się w ciepły zakątek pod maską, a teraz – struchlałe – nie chciały opuścić kryjówki. Fachowe metody przybyłych na miejsce strażników miejskich poskutkowały tylko na jednego kociaka. Drugi jednak nie dał wywabić się spod silnika. Właściciel samochodu zdecydował, że wróci na działkę, by oddać młode matce. Funkcjonariusze umieścili wydobytego kotka w pudełku transportowym i pomogli zabezpieczyć kryjówkę drugiego.
Na działce w Nieporęcie matka kotków rzeczywiście czekała na dzieci. Wrażliwy działkowicz wypuścił przy niej kociaka z pudełka. Powitalne miauczenie i zapach matki wywabiły spod silnika drugiego malucha. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie.
Strażnicy miejscy z Ekopatrolu przypominają jednak, że wraz z nadchodzącymi chłodami podobne przypadki mogą się powtarzać. Pod rozgrzanymi maskami pojazdów lubią szukać ciepła nie tylko koty, ale też inne nieduże dzikie zwierzęta. Dlatego kierowcy wsiadający do samochodów w okresie jesienno-zimowym powinni spojrzeć uważniej na swoje pojazdy i zachowywać się głośniej (np. trzasnąć drzwiami, włączyć radio), by sprowokować ewentualnych dzikich lokatorów do opuszczenia kryjówek w samochodzie. Jazda z ukrytymi pod maską lub w zakamarkach podwozia pasażerami na gapę może się bowiem skończyć dla nich tragicznie.

Infografika przedstawiająca grupę kotów różnych maści i rozmiarów przy pomarańczowożółtym samochodzie. W lewym górnym rogu napis: "Kierowco! Sprawdź, czy nie masz pasażera na gapę!"

Współpracujemy