Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

28 07 wraki 180Spalony opel na Targówku, zdewastowane volvo na Ochocie, powypadkowa skoda od miesięcy blokująca miejsce parkingowe na Woli – to tylko przykładowe wraki aut, które zniknęły z ulic Warszawy w pierwszym półroczu 2021 roku. Dzięki czynnościom podjętym przez strażników z Referatu ds. Pojazdów ulice Warszawy przestało szpecić 1395 pojazdów – m.in. spalonych, zdewastowanych, skorodowanych czy zamienionych w… składowiska odpadów.

Pojazdy te nie będą już szpeciły miasta, zagrażały warszawiakom i środowisku oraz blokowały tak potrzebnych miejsc parkingowych. W pierwszej połowie 2021 roku ze stołecznych ulic zostało usuniętych 1395 aut uznanych za wraki. Strażnicy nie zaprzestali swoich działań w tym zakresie pomimo pandemii.
Czynności strażników z Referatu ds. Pojazdów dotyczące tzw. wraków pozostawionych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podejmowane są na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. W przypadku gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

Funkcjonariusze podczas codziennego patrolowania stolicy lokalizują miejsca, w których znajdują się porzucone pojazdy. Przyjmują też zgłoszenia od mieszkańców – od początku stycznia do końca czerwca wpłynęło 311 takich zgłoszeń. Najwięcej dotyczyło terenu Bemowa, Pragi Południe i Woli. Aktywność warszawiaków wynika między innymi z większej świadomości ekologicznej. Mieszkańcy zwracają uwagę zarówno na estetykę miasta, jak i na środowisko, któremu szkodzą porzucone auta, zwłaszcza te, z których wyciekają płyny eksploatacyjne – co wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem.

Łącznie w ciągu sześciu miesięcy tego roku strażnicy z Referatu ds. Pojazdów zrealizowali blisko 4 tysiące czynności. Działania podjęte przez nich doprowadziły do usunięcia z ulic stolicy pojazdów uznanych za wraki: spalonych, zdekompletowanych, porośniętych roślinnością, wrośniętych w ziemię, skorodowanych, z wyciekającymi płynami itp. Po interwencjach strażników 477 z nich usunęli właściciele. Pozostałe zostały odholowane na specjalne parkingi strzeżone na koszt właścicieli.

28 07 wraki

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy