2017 09 dzik bugaj 01

Tej wizyty mieszkańcy Starego Miasta na pewno się nie spodziewali. Późnym wtorkowym popołudniem na ul. Bugaj zawędrował dzik. Zwierzę, które utknęło na podwórku jednej z posesji, odłowiły służby miejskie.

We wtorek przed godziną 18.00 do straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki ul. Bugaj, z którego wynikało, że na podwórku znajduje się dzik.

Dzik znajdował się na wewnętrznym podwórku. Ze względu na charakter miejsca, bezpieczeństwo mieszkańców, jak i samego zwierzęcia, które było wystraszone, konieczna był interwencja pracowników Lasów Miejskich. Do czasu ich przyjazdu zabezpieczyliśmy miejsce, a mieszkańców poprosiliśmy, aby nie wychodzili z budynku – mówi st. insp. Andrzej Falkiewicz z I Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy. 

Nie zawsze jest możliwość sprowadzenia działań tylko do nadzorowania swobodnego przejścia zwierzęcia do miejsca naturalnego bytowania. W tym przypadku konieczne było odłowienie dzika, który został przewieziony do naszego ośrodka. Za kilka dni, wraz z innymi dzikami odłowionymi na terenie Warszawy, zostanie wypuszczony poza terenem miasta do naturalnego środowiska – mówi Andżelika Gackowska z-ca Dyrektora Lasów Miejskich – Warszawa.

Niewykluczone, że dzik przedostał się na tereny zurbanizowane z nadwiślańskich terenów zielonych.

Dziki przemieszczają się po terenie miasta, są przyzwyczajone do ludzi i nie boją się, a wędrują na tereny miejskie za pokarmem. Zwierzęta te bardzo szybko nauczyły się, że będąc blisko ludzi, mają łatwiejszy dostęp do pokarmu. Dlatego, aby nie zwabiać dzików na tereny zurbanizowane, nie wolno ich nie tylko dokarmiać, ale trzeba też zabezpieczyć np. śmietniki przed dostępem dla zwierząt, sprzątać miejsca, w których dokarmiane są ptaki czy nawet kot  – podkreśla Andżelika Gackowska.

Straż miejska i Lasy Miejskie przypominają, aby w przypadku spotkania zwierząt dziko żyjących na terenach zurbanizowanych, nie podchodzić do nich i nie płoszyć zwierząt. Należy spokojnie oddalić się i wezwać służby.

Referat Prasowy

2017 09 dzik bugaj 012017 09 dzik bugaj 02