Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

straznicy lezacy pogotowie2Strażnicy miejscy wezwani do osoby leżącej na ulicy byli świadkami krzepiącego pokazu ludzkiej solidarności i empatii.

W czwartkowe popołudnie strażnicy miejscy dostali wezwanie na ulicę Salezego, gdzie na chodniku leżeć miał mężczyzna w stanie „po alkoholu”, z rozbita głową. Na miejsce dotarli już po kilku minutach. Często (niestety) osobą leżącą mało kto się interesuje. Nie tym razem. Przy przytomnym, choć mało kontaktowym mężczyźnie z rozległym guzem funkcjonariusze zastali monitorującą stan jego zdrowia kobietę. Jak się okazało, była to dyplomowana położna, która zainteresowała się stanem leżącego i udzieliła mu pomocy oraz wezwała na miejsce pogotowie.
Strażnikom pozostało jedynie zapewnienie bezpieczeństwa ratowanemu i ratującej oraz drogi dojazdu dla ambulansu, który po chwili zabrał mężczyznę z raną głowy do szpitala.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że polskie prawo nakłada na każdego obowiązek udzielenia pomocy osobie „znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” (w sytuacji gdy „może jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” – art. 162 Kodeksu Karnego ust. 1), a objawy przypominające upojenie alkoholowe – spowolnienie ruchów, niewyraźna mowa, zaburzenia równowagi i specyficzny zapach z ust mogą być objawem choroby – np. cukrzycy.

Dlatego, gdy widzimy leżącą osobę, powinniśmy upewnić się, czy wszystko z nią w porządku, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy braku umiejętności ratowniczych – poprosić o pomoc przechodniów i wezwać służby ratownicze.

straznicy lezacy pogotowie1

straznicy lezacy pogotowie2

straznicy lezacy pogotowie4

 

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy