Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2016 11 pierwsza pomocCo zrobić, gdy dziecko lub osoba dorosła straci przytomność, przestanie oddychać lub zadławi się? Strażnicy miejscy uczyli słuchaczy Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak zachować się w takich sytuacjach.

Prawne aspekty związane z udzielaniem pomocy medycznej, zasady prawidłowego informowania o zdarzeniach operatorów numerów alarmowych pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i straży miejskiej – strażnicy rozpoczęli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy od przypomnienia podstawowych zasad.

- W pierwszej kolejności należy poinformować, gdzie doszło do zdarzenia, co się stało i ilu osobom, jaki jest stan osób wymagających pomocy. Nie można rozłączać się zanim operator nie zakończy rozmowy. Być może przyjmujący zgłoszenie będzie miał dodatkowe pytania – wyjaśniała st. str. Lena Augustyniak.

Seniorzy dowiedzieli się też, że muszą zadbać o własne bezpieczeństwo w miejscu, gdzie udzielają pomocy.

- Dlatego powinniście się rozejrzeć i zobaczyć, czy coś wam nie zagraża, czy w pobliżu nie znajduje się np. zerwany przewód energetyczny, konar lub ściana budynku nie grozi zawaleniem. Warto też zadbać o to, by mieć przy sobie najprostszą maseczkę do sztucznego oddychania i rękawiczki – informowała st. insp. Dorota Widłak, ratownik medyczny z VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne pokazy z wykorzystaniem fantomów do nauki resuscytacji osób dorosłych i dzieci.

- To nie takie proste. Trzeba mieć sztywno ręce. Jak nie miałam splecionych palców to mi nie szło, ale jak mi pan pokazał to już się udało. A jakbym w czasie uciskania klatki piersiowej połamała komuś żebra? Co wtedy ? – powiedziała po ćwiczeniu jedna z uczestniczek.

- Nie grozi pani odpowiedzialność z tego tytułu, ponieważ działała pani w stanie wyższej konieczności. Czynności przez panią wykonane miały na celu ratowanie życia. Reguluje to prawo – wyjaśnił Krzysztof Nyc.

Na koniec seniorzy otrzymali od strażników miejskich osobiste zestawy zawierające maskę do sztucznego oddychania i rękawiczki.

- Będę je nosiła w torebce, a mój mąż razem z portfelem. Przydałoby się więcej takich zajęć – powiedziała jedna uczestniczek wychodząc z sali. Koordynatorka Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapewniała ją, że strażnicy miejscy przeprowadzą dla seniorów kolejne zajęcia z zakresu pomocy przedmedycznej.

Referat Prasowy, fot. Krzysztof Mich

2016 11 pierwsza pomoc zdj22016 11 pierwsza pomoc zdj32016 11 pierwsza pomoc zdj4

Współpracujemy