Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2018 10 bielany szkola 01Zwracają uwagę na kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie, na dzieci biegnące do pobliskich szkół, rowerzystów próbujących na dwóch kółkach pokonać „zebrę”, wreszcie – pieszych zapatrzonych w smartfony. Strażnicy miejscy z Referatu Szkolnego V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej monitorują stan bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic: Wrzeciono i Przy Agorze. Dlaczego? W bliskiej odległości od skrzyżowania, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej, znajdują się aż cztery placówki oświatowe, a tylko w ostatnich dniach doszło tam do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych.

- Jak widać – o tej porze jest tutaj duży ruch, tuż obok skrzyżowania są przejścia dla pieszych. Na skrzyżowaniu nie ma niestety sygnalizacji świetlnej. Doszło tu w ostatnim czasie do kilku potrąceń niechronionych użytkowników drogi. Nasza obecność tutaj ma po pierwsze zdyscyplinować kierowców – zauważyliśmy, że na nasz widok zaczynają jechać wolniej i uważniej pokonują skrzyżowanie, bezwzględnie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym wejść na pasy – mówi st. Str. Wojciech Szczerba z Referatu Szkolnego.

Dodatkowo obecność patrolu w tym miejscu dyscyplinuje pieszych i rowerzystów. Tym pierwszym, wpatrzonym w telefony strażnicy przypominają, że warto odłożyć smartfon i… żyć.
- Reakcja przechodniów? Dziękują nam, przyznają rację i chowają urządzenia do kieszeni. Ci drudzy na nasz widok schodzą z rowerów i przemierzają skrzyżowanie zgodnie z przepisami – czyli „na nogach”. Niektórym cyklistom – zdziwionym, że wymagamy od nich zejścia z roweru – musimy tłumaczyć przepisy i przypominać, że przejeżdżanie przez pasy jest wykroczeniem. Dzieciom spieszącym się do szkoły, czasem wręcz do niej biegnących albo jadących na hulajnogach, przypominamy zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, mówimy o tym, że nie ma mowy, by przejeżdżały przez skrzyżowanie na hulajnodze, bo to bardzo niebezpieczne – dodaje mł. insp. Izabela Wiejak z Referatu Szkolnego.

Obecność strażników oraz ich działania edukacyjne mają poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Nie ma mandatów – jest obecność i są rozmowy.
- Nie chodzi o sankcje, chodzi o to, by było bezpieczniej. Nasze działania doceniają zarówno mieszkańcy, jak i władze dzielnicy, z którymi ściśle współpracujemy w tym zakresie. To miejsce szczególne – w bliskiej odległości od skrzyżowania znajdują się: żłobek, przedszkole oraz dwie szkoły. Nie każdy kierowca musi o tym wiedzieć, ale za to każdy musi wiedzieć, że ma obowiązek zdjąć nogę z gazu, gdy zbliża się do skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Jesteśmy tam po to, by kierowcy przypominali sobie o tych podstawowych zasadach – mówi Romuald Modzelewski, naczelnik V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Działania rozpoczęte w czwartek 11 października prowadzone będą od poniedziałku do piątku w godzinach porannego szczytu.

  • 2018_10_bielany_szkola_00
  • 2018_10_bielany_szkola_01
  • 2018_10_bielany_szkola_02
  • 2018_10_bielany_szkola_03
  • 2018_10_bielany_szkola_04
  • 2018_10_bielany_szkola_05
  • 2018_10_bielany_szkola_06
  • 2018_10_bielany_szkola_07
  • 2018_10_bielany_szkola_08
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech