Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 12 bezpieczny senior bemowo 03Straż miejska wspólnie z policją i Związkiem Banków Polskich od czerwca tego roku prowadzi działania edukacyjno- informacyjne skierowane do seniorów. Do drzwi każdego z nich może zapukać przestępca, który wykorzysta dobre serce i ufność, by dokonać oszustwa lub kradzieży. Wiek sprawia, że seniorzy są podatni na stanie się ofiarą przestępstwa. Zakupy w sklepie, jazda tramwajem a nawet zwykły spacer może być powodem kradzieży portfela, torebki, dokumentów.

Ośrodek Pomocy Społecznej na Bemowie skupia kluby seniora, które chętnie uczestniczą w dostępnych formach zajęć. Konkurs „Bezpieczny senior na Bemowie” ogłoszony dla seniorów w październiku spotkał się z wielkim zainteresowaniem seniorów. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz dzielnicy Bemowo. Patronatu merytorycznego udzieliły m.in. IV Komenda Rejonowa Policji w Warszawie oraz Straż Miejska m. st. Warszawy. Członkowie dzielnicowych klubów seniora stanęli przed wyzwaniem stworzenia materiału filmowego promującego bezpieczne zachowania seniorów w różnych sytuacjach. Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce wczoraj przed południem w centrum kultury przy Górczewskiej. Licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli siedem filmów nadesłanych na konkurs.

Nie sposób przewidzieć jakiej metody użyją złodzieje i oszuści, dążąc do ograbienia seniora, jednak można uprzedzić ich atak, przekazując seniorom niezbędne informacje o metodach i sposobach ich działania. Najbardziej znana metoda „na wnuczka” niestety nie jest jedyną formą wprowadzenia w błąd zaskoczonego seniora, czasem dochodzi do oszustwa poprzez podanie się sprawcy za funkcjonariusza publicznego, pracownika służby zdrowia, ZUS-u, wodociągów etc.

Jednak seniorzy nie są sami straż miejska przygotowała i prowadzi działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczny senior” a w nich program „Seniorze nie daj się”. Strażnicy prowadzą prelekcje w dzielnicowych klubach seniora, połączone z warsztatami udzielania pierwszej pomocy. Każdy uczestnik podczas spotkania wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, rozumie i akceptuje zalecane środki ostrożności.

Czasem trudno oprzeć się pokusie zakupu po atrakcyjnej cenie tabletu, komputera lub naczyń pozwalających na przygotowanie zdrowej żywności czy też kołdry o wyjątkowych walorach zdrowotnych. Strażnicy zachęcają seniorów do rozważnego zachowania i czytania podpisywanych dokumentów, chwila nieuwagi może zakończyć się spłatą kredytu z wysokim oprocentowaniem- na co raczej nie stać seniora.

Zawsze gdy istnieje podejrzenie usiłowania przestępstwa, seniorzy mogą poprosić o pomoc straż miejską korzystając z bezpłatnego numeru 986 czynnego przez całą dobę.

Działania profilaktyczne skierowane do seniorów będą kontynuowane w najbliższych miesiącach, strażnicy chętnie przyjmą każde zaproszenie na spotkanie z seniorami.

  • 2018_12_bezpieczny_senior_bemowo_01
  • 2018_12_bezpieczny_senior_bemowo_02
  • 2018_12_bezpieczny_senior_bemowo_03

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy