Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

Strażnicy dokonują kontroli sprzedaży choinekW ostatnich dniach przed świętami codziennie przybywa punktów sprzedaży świątecznych drzewek. W ferworze przedświątecznych przygotowań nie zapominajmy, że choinka, którą zabieramy do domu, musi pochodzić z legalnego źródła. Dzika wycinka nie wchodzi w grę, dlatego strażnicy miejscy sprawdzają, czy na stoiskach z choinkami znajdują się drzewka wyłącznie z legalnej wycinki.

Gdy kupujemy rośliny pochodzące z legalnych hodowli, przyczyniamy się do ochrony lasów przed dziką wycinką, wspieramy zachowania proekologiczne i uczciwych hodowców. Drzewka, nawet jeśli są z legalnej hodowli, muszą być dopuszczone do wycinki, ich sprzedaż musi odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych, a właściciel punktu sprzedaży musi mieć dokument potwierdzający zgłoszenie działalności gospodarczej. Strażnicy miejscy kontrolują punkty sprzedaży choinek aby wyeliminować przypadki wprowadzania do sprzedaży drzewek pozyskanych nielegalnie i wszelkie inne nieprawidłowości.
Sprzedawca choinek musi mieć przy sobie dowód zakupu drzewek wraz ze wskazaniem źródła ich pochodzenia lub zgodę na wycinkę drzew, dokument potwierdzający legalność zajęcia terenu, wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Te ostatnie dokumenty sprawdzą strażnicy, natomiast każdy z nas może poprosić sprzedającego o dokument potwierdzający fakt pochodzenia drzewek z legalnej wycinki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupujemy choinkę, która nie pochodzi z nielegalnego źródła.

Kontrolami strażników miejskich objęte są punkty sprzedaży na terenie całej Warszawy, prowadzone zarówno przez pośredników (którzy drzewka kupują w hurtowniach), jak i stoiska prowadzone przez samych plantatorów. Rośliny sprzedawane przez pośredników muszą mieć specjalne metki, a kupiec musi przedstawić dowód zakupu. Drzewka sprzedawane bezpośrednio przez hodowców nie muszą być w ten sposób oznaczone, za to sam plantator ma obowiązek okazać dokument z informacją, że drzewka zostały dopuszczone do wycinki.

W ubiegłym roku funkcjonariusze nie stwierdzili większych nieprawidłowości, co oznacza, że konsekwentne działania przynoszą skutek. Ujawniono jednak kilka miejsc, które zajmowane były nielegalnie. Skutkowało to wyciągnięciem wobec handlarzy konsekwencji prawnych.
Kontrole będą prowadzone do świąt. Później funkcjonariusze sprawdzą, czy kupcy uprzątnęli zajmowany teren.

Strażnicy dokonują kontroli sprzedaży choinek

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech