Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

powstanie 180Zbliża się 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku w licznych uroczystościach wezmą udział strażnicy miejscy. Funkcjonariusze z Kompanii Honorowej oddadzą hołd Poległym i Bohaterom w wielu miejscach stolicy. Pierwsze spotkanie odbyło się 30 lipca na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne powstańcze uroczystości już w piątek. W tym roku ze względu na pandemię uroczystości upamiętniające powstanie mają bardzo ograniczony charakter.


Przedstawiciele powstańców i rodzin powstańczych spotkali się w czwartek o godzinie 11 z prezydentami Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Wzruszająca uroczystość odbyła się w „Parku Wolności” na terenie muzeum. Podczas uroczystości wręczono zaproszonym gościom ordery i odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W jej trakcie strażnicy miejscy z Kompanii Honorowej wystawili posterunek i poczet sztandarowy m. st. Warszawy, a także asystowali delegacjom podczas składania wieńców i wiązanek. Hejnał stolicy i żołnierskie sygnały odegrali sygnaliści ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.


W najbliższy piątek 31 lipca strażnicy miejscy z Kompanii Honorowej wezmą udział w uroczystościach przy głazie „Żołnierzom Żywiciela”. Znajduje się on w parku przy ul. Popiełuszki. Miejsce to upamiętnia blisko trzy tysiące żołnierzy Obwodu Żoliborz Armii Krajowej (dowodzonych przez podpułkownika Mieczysława Niedzielskiego ps. „Żywiciel”), którzy walczyli w tym rejonie podczas powstania. Tradycją stało się, że uroczystości w tym miejscu odbywają się ostatniego dnia lipca. Strażnicy miejscy z Kompanii Honorowej będą asystowali delegacjom składającym kwiaty przy pamiątkowym głazie.


Po południu tego dnia strażnicy miejscy wezmą także udział w uroczystościach przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Funkcjonariusze nie tylko będą tu asystowali delegacjom składającym kwiaty i wieńce – wystawią też zespół ratowników medycznych, który będzie towarzyszył uczestnikom uroczystości. Podczas mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego funkcjonariusze Kompanii Reprezentacyjnej wystawią poczet sztandarowy. Ponadto strażnicy będą wraz z innymi służbami zabezpieczali uroczystości.

  • powstanie_1
  • powstanie_2
  • powstanie_3
  • powstanie_4
  • powstanie_5
  • powstanie_6
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech