Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

2019 11 hiena 01Blisko 840 razy interweniowali strażnicy miejscy, którzy dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze. Pod koniec minionego tygodnia straż miejska rozpoczęła działania w rejonach stołecznych nekropolii, dziś je podsumowuje. Mimo wielu interwencji było spokojnie i bezpiecznie. Nie odnotowano poważniejszych incydentów.

Prewencyjne działania, realizowane w ramach corocznych akcji „Znicz" i „Hiena", miały na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym cmentarze.
Dbało o to blisko 700 funkcjonariuszy. Największe siły zostały skierowane do działań w dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny. Strażnicy mieli również za zadanie utrzymywać płynność ruchu pieszych i pojazdów w rejonie nekropolii. Swoje działania w tym zakresie dostosowywali do zmieniającej się sytuacji. W wielu miejscach konieczne było wprowadzenie wygrodzeń uniemożliwiających pozostawianie pojazdów. Strażnicy reagowali w przypadkach tamowania i utrudniania ruchu, likwidowali „dzikie parkingi", które powstawały na terenach zielonych i w parkach, wprowadzali rozwiązania ułatwiające dojście do bram cmentarzy.

Interwencje strażników były potrzebne, gdy dochodziło do przypadków kradzieży, aktów dewastacji, przypadków spożywania alkoholu czy zakłócania spokoju i porządku. To były najczęstsze przyczyny interwencji funkcjonariuszy. Samych tylko zdarzeń związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym mundurowi odnotowali ponad 300. Mimo licznych apeli służb o zwracanie uwagi na zmienioną w pobliżu cmentarzy organizację ruchu, kierowcy nie zawsze stosowali się do tymczasowych zmian, które miały na celu ułatwienie poruszania się pieszym udającym się na cmentarze i pojazdom komunikacji zbiorowej, dojeżdżającym w bezpośrednie okolice nekropolii.

Strażnicy miejscy pomagali także w różnych sytuacjach mieszkańcom Warszawy i gościom, którzy w tych dniach odwiedzali swoich bliskich pochowanych na stołecznych nekropoliach. Udzielali pomocy osobom, które zgubiły się na cmentarzach, wskazywali kierowcom miejsca wyznaczone do parkowania, pomagali przy wyjeździe z parkingów, reagowali, gdy dochodziło do zakłócania spokoju i porządku publicznego, spożywania alkoholu w rejonach cmentarzy lub kiedy pomocy potrzebowały osoby, które zasłabły.

  • 2019_11_hiena_01
  • 2019_11_hiena_02
  • 2019_11_hiena_03
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech