Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Mężczyzna jedzący zupę. W tle strażnik miejski.Wystartowała akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy „Trochę ciepła dla bezdomnego”. To już dziewiąty sezon, kiedy strażnicy miejscy będą rozwozić gorącą, esencjonalną zupę, chleb oraz ciepłe ubrania do miejsc, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności.

„Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się po prostu staje”. Kryzys może przyjść w każdej chwili i dotknąć każdego. Wystarczy niefortunny splot zdarzeń, choroba, likwidacja zakładu pracy, redukcje. Zaczynają się problemy finansowe, niewypłacalność, dochodzi do eksmisji. Człowiek traci dach nad głową, lecz nadal pozostaje człowiekiem…
Historia dowodzi, że cywilizacja przetrwała tylko dlatego, że ludzie sobie wzajemnie pomagali. Dlatego właśnie powstała akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” i z tego powodu od początku biorą w niej udział strażnicy miejscy.
W kryzysie bezdomności najtrudniej jest przetrwać zimę. W opuszczonych domach i garażach, szałasach, ziemiankach, a nawet namiotach - nie ma ogrzewania. Przygotowanie ciepłego posiłku zazwyczaj nie jest możliwe. W ramach prowadzonej już dziewiąty rok akcji, w kuchni Centrum Okopowa prowadzonej przez Caritas Polska przygotowywane są ciepłe posiłki. Strażnicy miejscy odbierają je w dużych termosach, aby dostarczyć najbardziej potrzebującym. Funkcjonariusze doskonale wiedzą, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. W miejscach tych odwiedzają ich przecież przez cały rok. Podczas rozmów z przebywającymi tam ludźmi, strażnicy poznają nie tylko ich potrzeby, aktualne bolączki czy dolegliwości, ale często również historię ich życia. Niektórym udaje się pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności, z wieloma zaprzyjaźniają się na lata.
- Rozpoczynamy sezon jesienno-zimowy, który jest trudny dla osób pozbawionych ciepłego schronienia. Współczesne społeczeństwo funkcjonuje bardzo szybko, pozostawiając niewiele czasu na zauważenie drugiego człowieka. Jednakże, ważne jest, aby spojrzeć i dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy - powiedziała komendant Straży Miejskiej, Magdalena Ejsmont.
Co roku, podczas prowadzonej akcji do potrzebujących dociera kilka tysięcy posiłków. Zależy to od liczby potrzebujących i tego, jak długa będzie zima. Ciepłej strawy nie może zabraknąć dla nikogo.
- Nie odwracajmy twarzy od żadnego ubogiego. Jesteśmy wezwani do wychodzenia naprzeciw każdemu ubogiemu i każdemu rodzajowi ubóstwa, porzucając obojętność i iluzoryczne poczucie dobrobytu - powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Poza gorącą, sycącą zupą potrzebujący mogą liczyć na pieczywo, konserwy, a także koce, ciepłą odzież, buty i skarpety. Mamy nadzieję, że pomożemy im w ten sposób przetrwać ten najtrudniejszy okres.
Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” prowadzona jest od 2015 r. Dwa lata później powstał Uliczny Patrol Medyczny. We współpracy z Caritas Polska, ratownicy Straży Miejskiej docierają do osób w kryzysie bezdomności (a także ubogich czy niesprawnych) z podstawową opieką medyczną, kierując poważniejsze przypadki pod opiekę lekarzy-wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Nadzieją”.

  • 2023_11_cieplo_caritas_01
  • 2023_11_cieplo_caritas_02
  • 2023_11_cieplo_caritas_03
  • 2023_11_cieplo_caritas_04
  • 2023_11_cieplo_caritas_05
  • 2023_11_cieplo_caritas_06
  • 2023_11_cieplo_caritas_07
  • 2023_11_cieplo_caritas_08

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy