Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Bezdomny mężczyzna je ciepłą zupę. W tle strażnik miejski.We wtorek 22 listopada osoby w kryzysie bezdomności otrzymały pierwsze ciepłe posiłki, które będą im dowożone do końca lutego w ramach ósmej już wspólnej akcji Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”. W tym roku jest ona realizowana pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera. Bezdomnym się staje” i obejmuje ponad 100 lokalizacji na terenie Warszawy, w których przebywają osoby potrzebujące 

W zimnie, wilgoci, osamotnieniu, często w warunkach urągających ludzkiej godności, zagrażających zdrowiu i życiu – tak żyją osoby, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Warszawscy strażnicy miejscy opiekują się nimi przez cały rok i regularnie, bez względu na pogodę, docierają do miejsc ich przebywania. Wiele z nich znają z imienia i nazwiska, znają też ich trudne historie. Udzielają doraźnej pomocy, w tym również medycznej, pomagają w załatwieniu dokumentów i innych formalności, organizują ubrania i inne potrzebne rzeczy. Czasem wystarczy po prostu zainteresowanie, chwila rozmowy, dobre słowo. Pomoc ta z oczywistych względów przybiera na sile zimą. Wtedy też, u progu najcięższej dla osób pozbawionych dachu nad głową pory roku, rozpoczyna się wspólna akcja Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Ósma edycja została zainicjowana we wtorek 22 listopada podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska przy ulicy Okopowej. Przedstawiciele warszawskiej straży miejskiej i Caritas przekazali główne założenia wspólnych działań, opowiedzieli o tym, na czym będzie polegać i jak będzie wyglądać współpraca. Strażnicy w każdy wtorek i czwartek z kuchni Centrum Okopowa przy Caritas Polska będą odbierali każdorazowo po 100 litrów gorącej, pożywnej zupy wraz z pieczywem i – rozwozili ją do miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności. Do potrzebujących trafią też konserwy, ciepłe koce i wełniane skarpety. Dzięki ofiarności warszawiaków, którym Caritas zawdzięcza wsparcie finansowe akcji, możliwy będzie też zakup kilkudziesięciu par ciepłego obuwia.

- Poprzez nasze działania staramy się pokazać szacunek dla tych, którzy często stracili szacunek dla siebie. A nie powinni – podsumował koordynujący akcję Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.

- Zawsze powtarzam, że najważniejsza jest pomoc dla drugiego człowieka. To szacunek dla drugiego człowieka, to podejmowanie takich działań, żeby każdy mógł się czuć godnie i żeby zawsze czuł wsparcie – dodała Magdalena Ejsmont komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Ósma już edycja akcji potrwa do 28 lutego 2023 r.

Inauguracji tegorocznej edycji towarzyszył wyjazd i pierwsze przekazanie posiłków dla osób będących w kryzysie bezdomności. Po części oficjalnej strażnicy miejscy umieścili przygotowane termosy z zupą, ciepłe ubrania i koce w radiowozach i ruszyli w drogę do potrzebujących.

W ramach poprzedniej edycji, dzięki ścisłej współpracy warszawskich strażników miejskich i Caritas Polska oraz ofiarności darczyńców, funkcjonariusze przekazali potrzebującym 3 tysiące litrów ciepłej, pożywnej zupy wraz z pieczywem, 600 par wełnianych skarpet, 200 koców, 35 zimowych kurtek, 30 par zimowych butów oraz 400 toreb z upominkami świątecznymi.

Środki na zupę oraz odzież pochodzą z darów serca pozyskiwanych przez Caritas Polska. Każdy może wesprzeć akcję poprzez SMS charytatywny o treści ZIMNO, wysłanym na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Plakat promujący akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego"

 • 2022_11_troche_ciepla_01
 • 2022_11_troche_ciepla_02
 • 2022_11_troche_ciepla_03
 • 2022_11_troche_ciepla_04
 • 2022_11_troche_ciepla_05
 • 2022_11_troche_ciepla_06
 • 2022_11_troche_ciepla_07
 • 2022_11_troche_ciepla_08
 • 2022_11_troche_ciepla_09
 • 2022_11_troche_ciepla_10
 • 2022_11_troche_ciepla_11
 • 2022_11_troche_ciepla_12

Współpracujemy