Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Ratownicy straży miejskiej po zakończeniu szkolenia pozują do zdjęcia nad manekinem treningowym.Niesienie pomocy stołeczni strażnicy miejscy mają we krwi. Wielu z nich brało udział w akcjach ratunkowych podczas wypadków, katastrof, nagłych zasłabnięć, przypadków zatrzymania akcji serca itp. Umożliwiają to regularne szkolenia z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Jest jednak wśród strażników wyjątkowa grupa. To funkcjonariusze, którzy skończyli studia z ratownictwa medycznego oraz kursy ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy

Obecnie w Straży Miejskiej m.st. Warszawy pracuje 6 ratowników medycznych oraz 70 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. Funkcjonariusze z tej wyjątkowej grupy pracują codziennie na stołecznych ulicach i nie ma tygodnia, by nie udzielali pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach drogowych, doznały obrażeń lub zasłabły. Wszyscy ratownicy regularnie biorą udział w szkoleniach doskonalących ich umiejętności. W ubiegłym tygodniu grupa ratowników medycznych przeszła obowiązkowe szkolenie, połączone z niełatwym sprawdzianem zawodowym. Zajęcia, które trwały od 17 do 24 października, zorganizowało dla strażników Centrum Szkoleń Medycznych Aquamed.
- Kursy doskonalenia zawodowego musi przejść każdy z ratowników medycznych co najmniej raz na 5 lat. Zajęcia trwają przez tydzień, codziennie po 8 godzin. Pierwszego dnia był sprawdzian wiedzy i przypomnienie przepisów oraz teorii z zakresu ratownictwa medycznego. – wyjaśnia Dorota Widłak z II Oddziału Terenowego.
Ratownicy medyczni Straży Miejskiej m.st. Warszawy przypomnieli sobie zasady selekcji rannych w wypadkach masowych. W zależności od szybkiej oceny np. możliwości chodzenia, stanu dróg oddechowych, tętna sprawdzanego na tętnicy promiennej oraz stanu świadomości, pozwala to nadać osobom poszkodowanym kategorie priorytetu oznaczone łatwo rozpoznawalnymi kolorami, co przyspieszy transport ciężej rannych do szpitali.
W kolejnym etapie ratownicy ćwiczyli na fantomach metody udrażniania dróg oddechowych za pomocą intubacji, rurek krtaniowych i masek oddechowych, a następnie, także na zaawansowanych fantomach, zasady defibrylacji w przypadku migotania komór i przedsionków serca. Na fantomach przećwiczono zasady użycia urządzeń AED w które od tego roku, są wyposażone wybrane patrole straży miejskiej.
Wśród wielu ćwiczeń były i takie, podczas których strażnicy zajmowali się zabezpieczeniem osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, podczas których często dochodzi do urazów kręgosłupa. Ratownicy muszą wiedzieć, jak takie osoby zabezpieczyć i transportować, by nie doszło do nieodwracalnych obrażeń.
- Kolejnego dnia ćwiczyliśmy (na specjalnym fantomie ciężarnej kobiety) przyjmowanie porodu i wszystkie zasady postępowania z tym związane– wyjaśnia Dorota Widłak.
Zajęcia praktyczne objęły także udzielanie pomocy poszkodowanym w wyniku ataku nożem, tępymi narzędziami, a nawet – przygotowanie do zadań na salach zabiegowych i operacyjnych. W trakcie ćwiczeń strażnicy mogli korzystali ze specjalistycznych fantomów, które imitowały nawet objawy odmy czy innych obrażeń płuc. Podczas szkolenia uczestnicy obejrzeli kilkanaście filmów instruktażowych, a także zapoznali się z nowymi lekami.
- Przypomnienie i przyswojenie tej wiedzy wymagało sporo czasu, ponieważ materiału było bardzo dużo, a szkolenie było bardzo intensywne, ale nikt nie narzekał. Wszyscy wiemy, że od tego może zależeć, czy uda się nam uratować komuś życie lub zdrowie, a to jest dla nas najważniejsze – kończy Dorota Widłak, która w akcjach ratowniczych na terenie stolicy brała już udział setki razy.
Z dumą podkreślamy, że wszyscy ratownicy ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy zdali celująco egzamin końcowy.

  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_01
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_02
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_03
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_04
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_05
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_06
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_07
  • 2022_11_ratownicy_szkolenie_08

 

Współpracujemy