Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Strażnik miejski oddający salut przed pomnikiem Żołnierzy "Baszty" przy ulicy Dworkowej w Warszawie.

Pierwszego sierpnia 1944 roku o 17.00 rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział warszawskiej historii. Słabo uzbrojeni żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji konspiracyjnych wystąpili przeciwko zorganizowanym, doskonale wyposażonym siłom hitlerowskim, licząc na opanowanie i wyzwolenie Warszawy, zanim dotrą do niej wojska sowieckie. Przez kolejne 63 dni stolica była areną krwawych walk, zakończonych kapitulacją sił powstańczych i niemal całkowitym zniszczeniem miasta.

Straż Miejska m.st Warszawy co roku uczestniczy w obchodach związanych z rocznicą Powstania. W nocy z 31 na 1 sierpnia strażnicy z Oddziałów Terenowych upamiętnili ponad 400 miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim, składając wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci na terenie całej Warszawy.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
W parku Dreszera odbyły się główne uroczystości upamiętniające wybuch Powstania, w tym rozpalenie Ognia Pamięci, a hejnaliści ze Straży Miejskiej odegrali hejnał stolicy. Uczestnik Powstania, Profesor Leszek Żukowski, pseudonim „Antek” w swoim wystąpieniu przypomniał, jak trudne i ciężkie były walki na Mokotowie. Wspomniał ofiary bestialskich mordów dokonywanych na Olesińskej, Rakowieckiej czy Dworkowej. Profesor zakończył słowami z Marszu Mokotowa: „Nie grają nam surmy bojowe, ni werble do szturmu nie warczą…”.
W każdą niedzielę o godzinie 17, aż do 2 października, czyli dnia, w którym powstanie upadło, właśnie tu, pod pomnikiem „Mokotów Walczący”, przez symboliczne 63 minuty (Powstanie Warszawskie trwało 63 dni) będzie wystawiony posterunek honorowy. Posterunki wystawiać będzie Straż Miejska, Wojsko Polskie i Policja Państwowa.
Wczesnym popołudniem u zbiegu ulicy Chopina i Alei Ujazdowskich złożono kwiaty pod pomnikiem generała Stefana Roweckiego „Grota”, przy pomniku Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz przed pomnikiem Cichociemnych Spadochroniarzy AK przy ulicy Matejki.
O godzinie 11.30 strażnicy wystawili posterunek honorowy na największym polskim wojennym cmentarzu Powstańców Warszawskich przy ulicy Wolskiej, gdzie od jesieni 1945 grzebano prochy mieszkańców (m.in. ofiar rzezi Woli – z prochów około 50 tysięcy ludzi usypano kurhan) - ekshumowanych z tymczasowych miejsc pochówku i masowych grobów. W asyście strażników złożono też wieńce przy znajdujących się tam pomnikach Polegli Niepokonani, Powstańców i Ludności Cywilnej Warszawy oraz przed tablicą Szarych Szeregów.

O godzinie 16 – złożeniem kwiatów na grobie generała Antoniego Chruściela „Montera” – rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Kompania Honorowa Straży Miejskiej m.st. Warszawy wystawiła posterunek honorowy, a strażnicy asystowali delegacjom składającym wiązanki. Godzinę później minutą milczenia w rocznicę Godziny „W” rozpoczęły się główne uroczystości przy pomniku „Gloria Victis”, gdzie strażnicy wystawili poczet sztandarowy.


Cześć i chwała Bohaterom !

  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_01
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_02
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_03
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_04
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_06
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_07
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_08
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_09
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_10
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_11
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_12
  • 2022_08_Obchody_Wybuchu_Powstania_Warszawskiego_13

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy