Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Zdjęcia z przygotowań do wyjazdu: strażnicy miejscy (jeden w cywilnym ubraniu, dwóch w mundurach) pakują paczki z lekarstwami do bagażnika samochodu.Starszy inspektor Adrian Gajda, który kilka dni przed wybuchem wojny wrócił z Kijowa, zorganizował z kolegami zbiórkę leków i środków opatrunkowych. Wyładowanym po brzegi samochodem jedzie na Ukrainę. Zamierza przywieźć stamtąd do Polski dwie kobiety i dwoje dzieci

Funkcjonariusz pracuje w straży miejskiej od 30 lat. Jest ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy w Oddziale Specjalistycznym. Setki razy opatrywał osoby poszkodowane, ranne lub chore. Pomaganie potrzebującym ma we krwi. Prywatnie od kilku lat związany jest z mieszkanką Kijowa, która mieszka i pracuje w Polsce. W tym roku urlop na przełomie stycznia i lutego spędzili w Ukrainie.
– Zwiedzaliśmy Lwów, Tarnopol, Dubno, Zbaraż, Wiśniowiec. Ostatnie dni spędziliśmy razem w Kijowie. Wyjechałem stamtąd w poniedziałek. Tatyana miała tam zostać do końca tygodnia, u synowej. W czwartek wybuchła wojna – mówi st. insp. Adrian Gajda.

W mieście zostali też jej dorośli synowie. Mimo wielu prób namowy Tatyana nie chciała opuścić miasta. Dopiero w ostatnich dniach przedostała się do Złoczowa.
– Prosiłem ją, by przyjechała do Polski. Nie chciała wracać. Pomaga rannym. W ostatnich dniach wiele razy rozmawialiśmy telefonicznie. Powiedziałem, że po nią przyjadę. Odparła, że skoro tak – to mogę przywieźć leki i środki opatrunkowe, które są tam bardzo potrzebne – mówi Adrian Gajda.

Jeszcze tego samego dnia Adrian ogłosił zbiórkę wśród strażników i pracowników Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Wieść szybko rozniosła się wśród funkcjonariuszy. Do poniedziałku 7 marca udało się zgromadzić tyle środków opatrunkowych i leków, że wypełniły cały samochód.
– To niesamowite. Dzwonili do mnie ludzie, których nawet wcześniej nie znałem – dodaje Gajda.

Sporą pomoc okazali też specjaliści z przychodni „Lekarze Nadziei”, z którymi straż miejska współpracuje w ramach Ulicznego Patrolu Medycznego. Dzięki nim wśród darów znalazły się m.in. leki dla osób przewlekle chorych, środki przeciwbólowe, strzykawki, wenflony, opaski uciskowe.
We wtorek rano 8 marca starszy inspektor Adrian Gajda wyruszył w drogę. Ze Złoczowa zamierza zabrać swoją ukochaną, jej koleżankę i dwoje małych dzieci. – Mam nadzieję, że bezpiecznie wrócimy do domu – dodaje funkcjonariusz.

  • 2022_03_lekarstwa_ukraina_01
  • 2022_03_lekarstwa_ukraina_02
  • 2022_03_lekarstwa_ukraina_03
  • 2022_03_lekarstwa_ukraina_04

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy