Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Zdjęcie z drugiego etapu konkursu: drużyny piątoklasistów rozwiązują test wiedzy, przygotowany przez Straż Miejską. Między ławkami przechodzą strażnicy, tłumacząc trudniejsze zagadnienia. W tle banery partnerów konkursu.Piątoklasiści z 47 warszawskich szkół przystąpili do drugiego etapu konkursu „Ze Strażą Miejską bezpiecznie”. Uczestnicy mieli 45 minut, by odpowiedzieć na 30 pytań z wiedzy o bezpieczeństwie

W holu oddziału straży miejskiej przy ul. Sołtyka 8/10, od rana wrzało jak w ulu. Dwuosobowe reprezentacje warszawskich szkół z niemal wszystkich dzielnic Warszawy nerwowo oczekiwały na start konkursu. Wśród duetów rzucał się w oczy samotny „rodzynek” – Andrzej z klasy 5b na Bielanach, zmartwiony, że partner, z którym przygotowywał się do testu, pozostawił go, wybierając w dniu testu konkurencyjne zawody koszykówki.
- Ja zajmowałem się zagadnieniami dotyczącymi straży miejskiej, a kolega miał się przygotować z innych tematów. Sam będę miał mniejsze szanse niż pozostałe zespoły – tłumaczył zdenerwowanie 11-latek.
- Pani ogłosiła możliwość udziału w konkursie i zgłosiłyśmy się. Warunkiem było dobrze się przygotować – opowiadała o tym, jak znalazła się w konkursie, inna bielanianka, Gabriela. – Ale boję się trochę pytań z pierwszej pomocy przedmedycznej.
- To bardzo przydatna wiedza, bo musimy wiedzieć, jak się zachować, gdy coś nam się w życiu przydarzy – nie zgadzała się Ewa, partnerka Gabrieli z dwuosobowego zespołu.
- Trochę się stresujemy, ale raczej pójdzie nam dobrze – przewidywali, odrywając się na chwilę od smartfona, Mikołaj i Michał, reprezentanci Ochoty. – Tematyka nie była zbyt trudna, ale obszerna i długo musieliśmy się uczyć – dodawali.

Stres wyczuwało się jeszcze w pierwszych chwilach po wejściu zawodników na salę. Jednak po chwili rozpłynął się w gwarze uczestników testu, konsultujących odpowiedzi w zespołach. Najszybsi na rozwiązanie wszystkich 30 zadań potrzebowali niespełna 30 minut!

- Rower to… – i tu trzeba było wskazać, jaki to rodzaj pojazdu – wspominał jedno z pytań „rodzynek” Andrzej.
- Co zrobić, gdy ktoś zachłyśnie się na stołówce? – cytowali inne Pola i Sebastian z Woli.
- Niezbyt trudne – ocenili poziom zagadnień Wiktor i Mikołaj ze Śródmieścia. - Jest szansa, że przejdziemy dalej, ale niekoniecznie – dorzucili asekuracyjnie Maciek i Kordian z Bemowa.

Dalej przejdzie już tylko po jednym zespole z każdej z biorących udział w konkursie dzielnic.

Zadaniami finalistów będą: wykazanie się praktyczną umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy, przygotowanie pracy plastycznej o tematyce związanej z bezpieczeństwem oraz praktyczny egzamin z prawa o ruchu drogowym w rowerowym Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej.
Finałowa rozgrywka zaplanowana jest na czwartek 24 marca (również w siedzibie przy ul. Sołtyka), a uroczyste zakończenie, połączone z wręczeniem nagród, odbędzie się 8 kwietnia w Teatrze „Kamienica”.

Partnerami tegorocznej, 8. edycji, są m.in. urzędy dzielnic, MPWiK, MZA, ZTM, PKiN, Automobilklub Polski, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, RCKiK, Orange, Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji, Teatr „Kamienica” Poland Bike.

Plakat konkursu "Ze strażą miejską bezpiecznie"

  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_01
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_02
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_03
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_04
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_05
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_06
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_07
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_08
  • 2022_03_konkurs_drugi_etap_09

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy