Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Hejnalista straży miejskiej grający na trąbce. W tle flagi Polski i Warszawy.Po rocznej przerwie do Lublina powrócił Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Wśród 28 miejskich sygnałów odegranych z balkonu Trybunału Koronnego był Hejnał Warszawy w wykonaniu strażników miejskich ze stolicy.

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r., dokładnie o godzinie 16:00 z balkonu Trybunału Koronnego w Lublinie zabrzmiało 28 miejskich hejnałów. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich odbył się po raz 27. 28-letnią tradycję przerwał w ubiegłym roku koronawirus. Festiwal zapoczątkowano 15 sierpnia 1993 roku – w 676 rocznicę lokacji Lublina, której dokonał króla Władysław Łokietek.
Wśród 42 muzyków prezentujących w tegorocznej edycji sygnały swoich grodów, byli dwaj strażnicy miejscy z Warszawy.
Nasz hejnał w tym roku kończy 26 lat. Na pomysł, by stolica miała taki muzyczny symbol wpadł powstaniec warszawski – Henryk Łagodzki (zm. 2012 r.). Melodia oparta na motywach „Warszawianki” i „Marszu Mokotowa”, autorstwa Zbigniewa Bagińskiego powstała w 1995 r. W Warszawie jest ona odgrywana z wieży Zamku Królewskiego – codziennie o 11:15.
To symboliczna godzina zatrzymania się zegara na wieży podczas bombardowania Warszawy w 1939 r. oraz wznowienia jego działania, już z nowym mechanizmem, po odbudowaniu Zamku w 1974 r.
Na początku melodia była odtwarzana z taśmy. Od 2017 roku na żywo wykonują ją hejnaliści z warszawskiej Straży Miejskiej. Jest ich czworo – wszyscy są profesjonalnymi muzykami. A oprócz codziennego grania z Zygmuntowskiej Wieży, uświetniają hejnałem uroczystości miejskie.
Jak w tym roku zabrzmiał warszawski sygnał na festiwalu w Lublinie można usłyszeć klikając TUTAJ.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy