Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2020 11 bezdomni upm 01Od sprawdzenia sprzętu rozpoczyna się każdy dzień ich służby. Służba. W tym przypadku to słowo-klucz. Załoga Ulicznego Patrolu Medycznego pomaga tym, którzy nie mają nic – ani nikogo. Pomagają wytrwale i bezinteresownie. Służba najuboższym, często bardzo schorowanym, tym, którzy mogą liczyć na pomoc dobrych ludzi, jest dziś – w dobie epidemii – szczególnie ważna. 

Odprawa, szczegółowe sprawdzanie sprzętu, uzupełnienie braków w wyposażeniu, i można ruszać w drogę, pod „adresy”, których nie zna nikt inny. Na pokładzie strażnicy miejscy – wykwalifikowani ratownicy. Radiowozem, a później pieszo (czasem tylko tak można dotrzeć do celu) trafiają do miejsc, o których istnieniu często zwykły mieszkaniec nie ma pojęcia. Docierają do ukrytych w zaroślach ziemianek, prowizorycznych baraków, okolic węzłów ciepłowniczych. Do prowizorycznych domów, namiastek bezpieczeństwa i normalności. 

Tam czekają na nich bezdomni – bardzo często to ludzie schorowani, z wieloma problemami medycznymi. Długo gojące się rany, cukrzyca, problemy z ciśnieniem – to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi muszą się mierzyć. W zależności od tego, jakiej pomocy trzeba udzielić na miejscu, załoga Ulicznego Patrolu Medycznego zmienia opatrunki, mierzy temperaturę, ciśnienie, poziom cukru, saturację i udziela innej, doraźnej, ale bardzo potrzebnej pomocy. Jeśli sprawy mają się tak, że stan któregoś z podopiecznych wymaga pomocy specjalistycznej, potrzebujący są kierowani do przychodni Lekarzy Nadziei. Osoby bezdomne informowane są też o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii, dostają maseczki i środki do dezynfekcji.. Czasem trzeba wezwać karetkę. Czasem jednak – jak mówią funkcjonariusze zaangażowani w projekt – wystarczy dobre słowo i okazanie zainteresowania. A to już bardzo dużo. Mimo epidemii, która nie odpuszcza, funkcjonariusze robią, co mogą, by pomagać. Nie traktują swoich podopiecznych jak wykluczonych, kogoś z marginesu. „To po prostu ludzie, którym trzeba pomóc” – mówią strażnicy. Każda pomoc, nawet najmniejsza, przyjmowana jest z wielką wdzięcznością.

Uliczny Patrol Medyczny po raz pierwszy wyruszył na ulice Warszawy we wrześniu 2017 roku. Jest to wspólna inicjatywa Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Caritas Polska i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Za swoją działalność Uliczny Patrol Medyczny otrzymał w tym roku nagrodę „Animus Fortis” (więcej informacji TUTAJ).

Krótki film przybliżający pracę UPM dostępny jest po kliknięciu na poniższe zdjęcie.2020 11 upm 00

Zdjęcia pochodzą z archiwum Straży Miejskiej.

2020 11 bezdomni upm 012020 11 bezdomni upm 02

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy