Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2020 04 powstanie getto 01Cisza, która panowała wczoraj na historycznych terenach warszawskiego getta, przypominała moment przed burzą, gdy wiatr na chwilę słabnie, by za chwilę wybuchnąć z całą potęgą. Tak jak przed 77 laty, na ulicach było zupełnie pusto. Jednak w powietrzu czuć było napięcie. Zdawało się, że za chwilę rozlegną się pierwsze strzały. W takiej atmosferze milczącego skupienia w imieniu Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego strażnicy miejscy złożyli wieńce w miejscach upamiętniających pierwsze w Europie powstanie przeciwko hitlerowskim okupantom. 

W tym roku obchody wyglądały zupełnie inaczej. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią konieczne było ograniczenie uroczystości do złożenia wieńców w miejscach bohatersko przelanej żydowskiej krwi. Strażnicy, którzy składali wieńce przy Pomniku Getta, Pomniku Umschlagplatz, Kopcu Anielewicza i w innych miejscach, musieli zachować od siebie bezpieczny dystans. Chłodny, wiosenny wiatr kołysał główkami żółtych żonkili, które jak duchy dawnych mieszkańców getta w milczeniu przyglądały się uroczystości.

Obchody rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie co roku przyciągają tłumy. Biorą w nich udział delegacje państwowe, zagraniczne, samorządowe i religijne. Uroczystościom od dawna towarzyszy akcja „Łączy nas pamięć”, podczas której rozdawane są papierowe żonkile mające przypominać o bohaterstwie żydowskich mieszkańców stolicy. Co roku biorą w niej udział funkcjonariusze Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Pełnią wartę honorową w miejscach pamięci, asystują w składaniu wieńców.

Powstanie w warszawskim getcie było pierwszym zorganizowanym zbrojnym zrywem przeciwko niemieckim okupantom. Jego inicjatorami byli członkowie dwóch organizacji zbrojnych, które działały na terenie getta – Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Łącznie przeciwko 5000 żołnierzy niemieckich, łotewskich, litewskich, ukraińskich (wg. szacunków AK) do walki stanęło 1200 – 1500 bardzo słabo uzbrojonych bojowników żydowskich. Efekt tego zrywu był nietrudny do przewidzenia, ale mimo tragicznych skutków pokazał bohaterstwo warszawskich Żydów.

Nie walczyli o wolność – walczyli o godną śmierć.

  • 2020_04_powstanie_getto_01
  • 2020_04_powstanie_getto_02
  • 2020_04_powstanie_getto_03
  • 2020_04_powstanie_getto_04
  • 2020_04_powstanie_getto_05
  • 2020_04_powstanie_getto_06
  • 2020_04_powstanie_getto_07

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy