Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2019 07 brochwicz wieniec 00- Całe moje życie spędziłem walcząc za Ojczyznę… – wspominał Generał Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” w przeprowadzonej w 2006 roku rozmowie, wydanej drukiem staraniem Straży Miejskiej m.st. Warszawy. „Gryf” - „dobra dusza” naszej formacji. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, służący dobrym słowem. Przez wiele lat był patronem Straży Miejskiej m.st. Warszawy, ale stał się kimś więcej niż tylko nim. Przyjaciel, bo tak mówią o Generale strażnicy miejscy, zmarł w styczniu 2017 roku, ale pamięć o nim wciąż jest żywa w szeregach formacji. Funkcjonariusze regularnie odwiedzają jego grób – i wspominają „Gryfa” i jego piękne, odważne życie. Jutro rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dlatego strażników nie zabraknie również na Powązkach, przy jego pomniku nagrobnym. Dziś funkcjonariusze złożyli tam kwiaty, a jutro będą pełnić tam uroczystą wartę. Przy pomniku zakończy się również uroczysta sztafeta biegowa z Łodzi do Warszawy pod nazwą „Pamiętamy o Powstańcach Warszawskich – Cześć i Chwała Bohaterom”, do której w Warszawie dołączą przedstawiciele naszej formacji.

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się w 1920 roku w Wołkowysku na Grodzieńszczyźnie. Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do sowieckiej niewoli, z której zbiegł. Od 1940 roku działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Do 1942 roku pracował w Puławach jako pracownik administracyjny, jednocześnie prowadził działania wywiadowcze. Zdekonspirowany przedostał się do Lublina, by przez kolejne dwa lata dowodzić oddziałem powstańczym. W marcu 1944 został skierowany do Warszawy, gdzie został włączony do I plutonu kompanii „Pegaz” zajmującej się dywersją. W lipcu 1944 roku dowodził akcją na aptekę Wendego przy Krakowskim Przedmieściu, która pozwoliła zdobyć lekarstwa, środki znieczulające i narzędzia chirurgiczne potrzebne jednostkom sanitarnym Kedywu KG AK. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył na Woli. Wsławił się obroną Pałacyku Michla i kompleksu Getreide Industrie-Werke z młynem i fabryką makaronu. Ranny w szczękę 8 sierpnia podczas walk na cmentarzu Ewangelickim został ewakuowany do szpitala Jana Bożego na Starym Mieście, a później kanałami na południe Śródmieścia. Po kapitulacji powstania trafił do obozu przejściowego w Lamsdorf (Łambinowicach), a później do obozu jenieckiego Murnau, skąd po wyzwoleniu przez Amerykanów i wyleczeniu ran dostał się do Wielkiej Brytanii. Służył m.in. w gwardii króla Jerzego VI, pracował też w wywiadzie na terenie Palestyny i Sudanu. Do Polski wrócił na stałe w 2002 roku.

31 lipca 2004 ówczesny Komendant Straży Miejskiej m. st. Warszawy Witold Marczuk przyznał majorowi Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu Honorową Odznakę Straży Miejskiej, a trzy lata później Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela. W kwietniu 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Od 2009 do 2014 roku generał zasiadał w kapitule Orderu Virtuti Militari, a następnie był członkiem Komitetu Honorowego Fundacji „Łączka”, opiekującej się Kwaterą na Łączce.

We wstępie do wydanej w 2006 roku staraniem Straży Miejskiej rozmowy z Januszem Brochwicz-Lewińskim pt. „Robiłem swoją robotę” jej autorzy, Tomasz Szczepański i Hubert Dzierzęcki, napisali: „Gryf” jest przykładem, że jakaś część pokolenia Kolumbów nigdy się nie poddała. Być może dzięki takim jak On istniejemy jako Polacy”.

„Gryf” zmarł 5 stycznia 2017 roku w wieku 96 lat. Odpoczywa na Wojskowych Powązkach.


W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego warszawscy strażnicy miejscy wezmą udział w uroczystej sztafecie biegowej (z Łodzi do Warszawy) pod nazwą „Pamiętamy o Powstańcach Warszawskich – Cześć i Chwała Bohaterom” – stołeczni mundurowi dołączą do niej w Warszawie. Sztafeta zakończy się na Powązkach Wojskowych, przy pomniku nagrobnym Patrona Straży Miejskiej m.st. Warszawy – Generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Uroczysty start sztafety z Łodzi do Warszawy nastąpi w środę 31 lipca wieczorem. Trasa do pokonania to 200 kilometrów. Droga powiedzie przez historyczne miejsca takie jak np.: Budy Zosine (cmentarz wojenny żołnierzy AK Grupy „Kampinos”), Wiersze (kwatera główna zwana Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską i cmentarz żołnierzy AK Grupy „Kampinos”), Palmiry (miejsce zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich na obywatelach polskich), Lotnisko Bielany (pierwszy atak został przeprowadzony 1 sierpnia 1944 w godzinie „W”, miał charakter wyłącznie demonstracyjny, drugi, rozpoczęty wczesnym rankiem 2 sierpnia, został po wielogodzinnej walce odparty z dużymi stratami po stronie polskiej).

Warszawscy strażnicy dołączą do sztafety na Bielanach, przy pomniku „Poległym Żołnierzom AK grupy Kampinos”, po czym sztafeta wyruszy w kierunku Powązek Wojskowych, gdzie o godzinie 17:00, przy pomniku nagrobnym Generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, jej uczestnicy wspólnie oddadzą hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Patronaty nad tym wydarzeniem objęli: Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

  • 2019_07_brochwicz_wieniec_00
  • 2019_07_brochwicz_wieniec_01
  • 2019_07_brochwicz_wieniec_02
  • 2019_07_brochwicz_wieniec_03
  • 2019_07_brochwicz_wieniec_04
  • 2019_07_brochwicz_wieniec_05

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy