Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2019 05 Galperyn 0118 maja swoje urodziny obchodzi podpułkownik Zbigniew Galperyn, ps. „Antek”.

Urodził się w 1929 roku w Warszawie. W wieku 13 lat wstąpił do Szarych Szeregów, a w 1943 został żołnierzem Armii Krajowej. Podczas przygotowań do Powstania został skierowany na Karolkową, stamtąd jego jednostka została wycofywana w kierunku Starego Miasta. Zakwaterowany w Arsenale, walczył też do 24 sierpnia w Pasażu Simonsa- nieistniejącym już budynku, który w ’44 służył jako punkt obrony Starówki przed Niemcami. Ranny w nogi „Antek” został przeniesiony do powstańczego szpitala w kościele świętego Jacka – tam przeżył hitlerowskie bombardowanie 27 sierpnia oraz likwidację powstańczych szpitali po 2 września. Razem z innymi ocalałymi rannymi 9 września 1944 trafia do szpitala w Milanówku, gdzie przebywa już po kapitulacji Powstania.

W listopadzie zostaje przewieziony do Krakowa, skąd po miesiącu ucieka z zamiarem przyłączenia się do oddziałów partyzanckich. Ostatecznie jednak wraca do szpitala w Milanówku, gdzie pozostaje do 1 marca 1945 roku. Po wojnie podjął pracę, w 1950 zrobił maturę i zaczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako ekonomista, był sekretarzem i wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Zaangażowany również w działalność społeczną i kombatancką. Obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawy, ma stopień podpułkownika w stanie spoczynku. Wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Walecznych oraz- kolejno- Krzyżami Oficerskim, Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zawsze obecny na uroczystościach związanych z powstańcami podpułkownik Galperyn jest też zasłużony dla Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Straż Miejska składa panu Zbigniewowi najserdeczniejsze życzenia!

2019 05 Galperyn 012019 05 Galperyn 02

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy