Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 uniwersalne patrol park 01Przed nami długi weekend majowy. Przypominamy, gdzie palić ogniska, gdzie grillować oraz co wrzucać do ognia, by nie narazić się na kłopoty.

Na początek – rozsądek. To my odpowiadamy za to, jak obchodzimy się z ogniem. Artykuł 82 Kodeksu wykroczeń mówi jasno: „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar (…) polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych(…) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Ogniska

Oczywiście, nie należy palić ich w lesie. Ale też na łące. Jeśli nie przygotowano tam na ognisko specjalnego miejsca - od lasów, łąk czy torfowisk z ogniem trzeba trzymać się z dala. Szczegółowo ujmuje to §3 wspomnianego artykułu Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę grzywny, nagany, a nawet aresztu dla naruszających zakaz rozniecania ognia „na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich (…) poza miejscami wyznaczonymi do tego”.

Do sprawy odnosi się również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozporządzeniu „w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów”.

Zabrania ono nie tylko wykonywania „czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecania ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasów”, ale też „rozpalania ognia lub wysypywania gorącego popiołu (..) w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych”.

Warto też pamiętać, że kontrolę nad ogniem powinien sprawować ktoś, kto jest do tego zdolny. Kodeks wykroczeń wprost zakazuje pozostawiania „małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru”, Sugerujemy, by pieczę nad ogniskiem czy grillem sprawowała osoba dorosła, która na koniec zadba, by dokładnie ogień ugasić, a żar wychłodzić.

Zanim rozpalimy ognisko trzeba zadbać o opał. Niestety, zbierając opał w lesie też możemy narazić się na problemy. Jeśli las do nas nie należy, możemy się spotkać z zarzutem przywłaszczenia cudzego mienia (las prywatny) lub szkodnictwa leśnego. Oba czyny zagrożone są sankcjami.

To, czym palimy, też nie jest bez znaczenia

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ogniska również objęte są przepisami ustawy o odpadach. Krótko mówiąc – do ognia nie wrzucamy płyt meblowych, lakierowanego drewna, torebek plastikowych ani innych śmieci.

Grill

Wspomniany na początku przepis Kodeksu wykroczeń o nieostrożnym „dokonywaniu czynności, które mogą spowodować pożar” w oczywisty sposób dotyczy też grilli. Ale z wszelkiego rodzaju rusztami wiąże się jeszcze inny problem. Coraz częściej do straży miejskiej trafiają prośby o interwencje wobec osób grillujących w sposób zakłócający spokój sąsiadom, w szczególności smażąc kiełbaski i karkówki na balkonie. Tu można odwołać się do art. 51 Kodeksu wykroczeń, który mówi o karaniu grzywną, a nawet aresztem czy ograniczeniem wolności osoby zakłócające spokój i porządek publiczny. Lekceważących spokój sąsiadów właścicieli nieruchomości mogą też spotkać nieprzyjemności z tytułu naruszania prawa cywilnego. Kodeks cywilny, w artykule 144 nakazuje „powstrzymywanie się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno- gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Mieszkając w budynku wielorodzinnym, przed rozpaleniem grilla na balkonie dobrze zapoznać się z przepisami porządkowym nieruchomości. One również mogą regulować ten temat.

Mamy nadzieję, że mimo tylu obostrzeń, ogniska i grille udadzą się wyśmienicie. Przecież to wszystko dla naszego bezpieczeństwa.
Życzymy spokojnego pieczenia kiełbasek i smacznego!

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy