Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 11 cieplo 01Straż Miejska m. st. Warszawy i Caritas Polska będą dbać o to, by każdy kto potrzebuje pomocy mógł z niej skorzystać. Dzisiaj zainaugurowaliśmy kolejny raz akcję pomocy bezdomnym w okresie jesienno-zimowym – „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

15 listopada o jedenastej w schronisku dla osób bezdomnych Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej znów wybrzmiały sprawy i problemy ubogich, porzuconych, zapomnianych i opuszczonych. Im dedykowana jest kolejna edycja pomocy pod hasłem „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Konferencję otworzył Janusz Sukiennik - koordynator projektów społecznych Caritas Polska, który powitał uczestników.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Krzysztof Zembrzuski odnosząc się do wspólnych działań na rzecz bezdomnych, wskazał na praktyczny i rzeczywisty wymiar pomocy: - Cieszę się , że jest taka odczuwalna pomoc dla osób przebywających poza domem. Dobra współpraca ze Strażą Miejską pozwala na objęcie pomocą tych osób. Refleksje na temat bezdomnych zawarł w swym wystąpieniu ks. Krzysztof Sroka- zastępca dyrektora Caritas Polska: - Spotykamy się w przededniu Światowego Dnia Ubogich. Chcę podziękować wszystkim, którzy wspierają akcje pomocy bezdomnym w czasie całego roku. Dziękuję straży miejskiej i Stowarzyszeniu Lekarzy Nadziei. Uczestniczący w konferencji Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m. st. Warszawy Grzegorz Staniszewski w swym wystąpieniu przedstawił konkretne dane na temat pracy formacji w obszarze pomocy bezdomnym: - Kolejny raz uczestniczę w inauguracji akcji pomocy bezdomnym. Nasze Działania są bardzo ważne, ponieważ prowadzone są w tym najtrudniejszym okresie. W zeszłym roku mieliśmy pod kontrolą 117 miejsc w których przebywało ponad 300 bezdomnych. Spadki temperatury sprawiają, że bezdomnych i miejsc ich przebywania będzie przybywało. Naczelnik wskazał również na fakt, iż w miejscach kontrolowanych przez straż miejską nie doszło w ostatnich latach do tragedii z powodu wychłodzenia.

Akcja stołecznej Straży Miejskiej oraz Caritas Polska odbywa się już po raz czwarty. W trakcie tegorocznej edycji dwa razy w tygodniu kuchnia Spółdzielni Socjalnej „Kto rano wstaje” działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej będzie gotowała dla bezdomnych 100 litrów zupy. Dostarczy ją do prawie 120 miejsc, gdzie z posiłku skorzysta ponad 300 bezdomnych. Koszt przygotowania posiłków i zakupienia 800 par skarpet oraz 200 czapek na potrzeby tegorocznej akcji to 30 tys. zł.

Funkcjonariusze straży miejskiej ruszą w teren z zupą już za tydzień, akcja będzie prowadzona do końca lutego.

W zeszłym roku z tej formy wsparcia korzystało 600 osób. Dzisiaj po konferencji inauguracyjnej pierwsze talerze zupy trafiły do potrzebujących. Przy ul. Żwirki i Wigury, gdzie funkcjonuje także mobilna łaźnia. Bezdomni jedząc ciepłą zupę mówili, że czasami jest to ich jedyny posiłek w ciągu dnia. Twierdzili, że taka treściwa zupa jest bardzo smaczna i jak co roku będą chętnie korzystać z takiej pomocy. Podczas wydawania zupy byli obecni funkcjonariusze Ulicznego Patrolu Medycznego, którzy świadczą pomoc bezdomnym na terenie Warszawy przez cały rok. „Uliczny Patrol Medyczny” jest całorocznym projektem Caritas Polska, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, wzorowanym na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich. Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła go we wrześniu 2017 roku. Specjalnie oznakowany samochód Straży Miejskiej z doświadczonymi ratownikami, odpowiednio wyposażony w sprzęt i środki medyczne, kilka razy w miesiącu objeżdża znane strażnikom miejsca przebywania osób bezdomnych oraz ulice Warszawy, udzielając potrzebującym doraźnej pomocy medycznej, kierując lub zawożąc ich do szpitala lub Przychodni Lekarzy Nadziei. Ratownicy udzielają osobom bezdomnym fachowych porad, a także informują o możliwościach podjęcia terapii w przypadku uzależnień i wychodzenia z bezdomności.

Akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” można wesprzeć wysyłając SMS o treści „ZIMNO” pod numer 72052 (2,46 z VAT), przelewem na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem „TROCHĘ CIEPŁA” oraz poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl

  • 2018_11_cieplo_01
  • 2018_11_cieplo_02
  • 2018_11_cieplo_03
  • 2018_11_cieplo_04
  • 2018_11_cieplo_05
  • 2018_11_cieplo_06
  • 2018_11_cieplo_07
  • 2018_11_cieplo_08
  • 2018_11_cieplo_09
  • 2018_11_cieplo_10
  • 2018_11_cieplo_11
  • 2018_11_cieplo_12
  • 2018_11_cieplo_13
  • 2018_11_cieplo_14

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy