Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2018 01 zupy dla bezdomnych 03Silne mrozy, które utrzymują się od kilku dni, stanowią śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych. Zimno jest także dokuczliwe dla pasażerów oczekujących na przystankach.

- W ostatnich dniach wraz z nadejściem bardzo niskich temperatur zwracamy baczniejszą uwagę na osoby bezdomne - i tu podziękowania dla straży miejskiej za jej wzmożoną pomoc i wsparcie naszych działań – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, podczas briefingu prasowego. - Wprowadzamy także ułatwienie dla podróżujących komunikacją miejską. Autobusy linii przyspieszonych i ekspresowych na żądanie pasażerów, będą stawały na wszystkich napotkanych przystankach – dodała wiceprezydent.

W czasie silnych mrozów, autobusy linii, których numery rozpoczynają się od cyfry 4 lub 5 oraz litery E, zatrzymywać się będą „na żądanie” na wszystkich napotkanych na trasie przystankach, o ile będzie to możliwe, tzn. na takich, gdzie będzie to bezpieczne i nie utrudni kursowania autobusów.
Dzięki temu pasażerowie będą krócej czekali na autobus i będą mogli ogrzać się w pojeździe. „Zimowe przystanki” będą obowiązywały od 27 lutego do odwołania.

- Kierowcy i motorniczy mają też obowiązek zgłaszania, gdy na przystanku zauważą siedzącą osobę bezdomną – dodała wiceprezydent Kaznowska.

- Wspierają ich w tym pracownicy miejskiego monitoringu – powiedziała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Operatorzy zwracają uwagę na osoby leżące lub siedzące na ulicy. Taki przypadek natychmiast zgłaszany jest służbom. W zeszłym roku mielismy 4 tysiące takich interwencji.

Pomoc osobom bezdomnym

- Wciąż mamy miejsca w schroniskach oraz organizujemy dodatkowe w ogrzewalniach. Tam bezdomni dostają także gorące posiłki – podkreśliła Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Projektów i Pomocy Społecznej.

Warszawa dofinansowuje m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe) dysponujących łącznie ponad 1430 miejscami, 7 bezpłatnych jadłodajni wydających 2200 posiłków dziennie, 4 punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, dwie łaźnie (w tym jedna mobilną) oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie. Stołeczny ratusz przeznacza rocznie na ten cel ponad 11 milionów złotych.

Sześć organizacji pozarządowych prowadzi na zlecenie miasta streetworking na rzecz osób bezdomnych w 15 dzielnicach. Zwiększyła się również liczba miejsc dofinansowywanych przez m.st. Warszawa w mieszkaniach treningowych - miasto dofinansowuje ponad 70 takich miejsc.


Działania strażników miejskich

W ostatnich dniach funkcjonariusze częściej kontrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Tylko w ciągu minionej doby udzielono pomocy ponad 200 osobom bezdomnym, od początku sezonu zimowego – już ponad 9,5 tysiącom.

- Od października zeszłego roku działa Uliczny Patrol Medyczny – i to on w pierwszej kolejności wyszukuje ludzi tam, gdzie podczas mrozów nie powinno ich być – na działkach, w altanach, piwnicach czy na strychach – powiedział Grzegorz Staniszewski ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy. - W te miejsca, których bezdomni nie chcą opuścić, funkcjonariusze codziennie dowożą gorącą zupę – podkreślił strażnik.

Ze względu na powrót niskich temperatur działania warszawskich strażników miejskich zostały zintensyfikowane. O różnych porach dnia i nocy sprawdzane są miejsca, w których schronienia szukają osoby bezdomne – są to m.in. pustostany, tereny ogródków działkowych, altany ogrodowe czy prowizoryczne szałasy i namioty.

W tym sezonie zimowym strażnicy miejscy cyklicznie kontrolują ok. 150 miejsc, w których przebywa na stałe od 430 – 500 osób. Funkcjonariusze sprawdzają, czy życie i zdrowie tych osób nie jest zagrożone, dowożą ciepłe posiłki oraz koce i odzież, informują o możliwości skorzystania z pomocy instytucjonalnej, przewożą najbardziej potrzebujące osoby do noclegowni i ogrzewalni. Kiedy zachodzi taka konieczność – wzywają pogotowie ratunkowe. W ramach Ulicznego Patrolu Medycznego osobom bezdomnym oferowana jest objazdowa pomoc ratunkowa.

Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin strażnicy miejscy pomogli ponad 200 bezdomnym, których przewieźli m.in. do noclegowni i ogrzewalni (32 osoby) czy SOdON (66 osób). W 6 przypadkach konieczne było wezwanie pogotowia ratunkowego. Wykonano prawie 500 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych. W ciągu ostatniej doby do straży miejskiej wpłynęły 174 zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych potrzebujących pomocy – najwięcej zgłoszeń wpłynęło z terenu Śródmieścia.

Od 1 października 2017 r. udzielono pomocy ponad 9,5 tys. osób. Do noclegowni i ogrzewalni przewieziono 1 396 osób, do SOdON – 3 671. W 161 przypadkach konieczne było wezwanie pogotowia ratunkowego. Wykonano niemal 7 tys. kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych. Strażnicy docierają również do bezdomnych z ciepłymi posiłkami – od początku sezonu wydano już ok. 4 tys. porcji ciepłej zupy. W tym czasie straż miejska przyjęła 7 082 zgłoszenia z prośbą o pomoc osobom bezdomnym.

Do osób bezdomnych z pomocą dociera również Uliczny Patrol Medyczny. Strażnicy miejscy wspólnie z Lekarzami Nadziei i Caritas Polska w miejscu przebywania osób bezdomnych udzielają pomocy medycznej. Odpowiednio wyposażony w sprzęt i środki medyczne radiowóz objeżdża wytypowane miejsca przebywania osób bezdomnych. Dotychczas wykonano i udzielono ok. 400 czynności i porad medycznych. Członkowie patrolu w 77 przypadkach skierowali pacjentów do poradni medycznych. Najczęstszą przyczyną interwencji patrolu były wskazania kardiologiczne, internistyczne, chirurgiczne oraz pulmunologiczne.

Straż miejska apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych – niska temperatura jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc, wystarczy niezwłocznie powiadomić służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy: 112 i 986.

UM Warszawa

  • 2018_01_zupy_dla_bezdomnych_03
  • 2018_01_zupy_dla_bezdomnych_07
  • 2018_01_zupy_dla_bezdomnych_14
  • 2018_02_patrol_medyczny_08
  • 2018_02_patrol_medyczny_14
  • 2018_02_patrol_medyczny_22
  • 2018_02_pomoc_bezdomnym

 

Współpracujemy