Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2017 upal zwierzakiGorąco, duszno, parno – upalne lato daje się we znaki nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom. O ile człowiek ma swoje sposoby, by radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, o tyle zwierzęta potrzebują czasem naszej pomocy. Pomóżmy im przetrwać wysokie temperatury, a szczególną uwagę zwracajmy na zwierzęta pozostawione w zamkniętych samochodach – apelują strażnicy miejscy.

 

Upały mogą być groźne nie tylko dla ludzi. Jeśli mamy pod opieką zwierzęta – upewnijmy się, że robimy wszystko, aby ulżyć im podczas upalnych dni. O czym musi pamiętać właściciel?

Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodzie


Mimo wielu apeli, informacji i ostrzeżeń, zdarzają się przypadki, kiedy właściciele zapominają, że w ciągu zaledwie kilku minut samochód pozostawiony na słońcu może stać się dla zwierzęcia śmiertelną pułapką – temperatura w środku może sięgać nawet do 50 stopni. Na niewiele się zda również lekko uchylone okno – w czasie upału taki zabieg nie zapewni ani właściwej cyrkulacji powietrza, ani nie schłodzi wnętrza pojazdu.

Nie pozostawiajmy zwierząt uwiązanych na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni (np. przed sklepem), unikajmy również spacerów w pełnym słońcu.

 

Zapewnijmy nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody a zwierzętom przebywającym na zewnątrz – dodatkowo możliwość schronienia się przed słońcem.


- To tylko kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą uchronić nasze zwierzęta przed negatywnymi skutkami gorących dni i wysokich temperatur. Każdy właściciel – w zależności od rasy, wieku, stanu zdrowia zwierzęcia – musi zadbać o swojego pupila indywidualnie, w najlepszy możliwy sposób. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z weterynarzem, który udzieli dokładnych wskazówek, jak latem zadbać o zwierzę, którym się opiekujemy – przypomina Piotr Mostowski zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska.

Stołeczni strażnicy przypominają, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Pamiętajmy, że podczas gorących dni naszej szczególnej pomocy wymagają nie tylko zwierzęta domowe, lecz także zwierzęta wolno żyjące. Na pewno chętnie skorzystają one z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu w pobliżu naszych domów. 

 

Wszelkie informacje o zwierzętach pozostawionych w pojazdach,

potrzebujących pomocy, błąkających się, porzuconych, zagubionych,

należy niezwłocznie przekazywać odpowiednim służbom,

np. do Straży Miejskiej – całodobowy nr telefonu: 986.

Referat Prasowy

2017 upal zwierzaki

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy