Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2017 03 zabezpieczenie SM 180x119Węże, jaszczurki, pająki – coraz częściej strażnicy z Eko Patroli interweniują, kiedy w przestrzeni publicznej pojawiają się ,,zwierzęta egzotyczne". Jak je bezpiecznie odłowić? Kiedy mogą stanowić zagrożenie dla ludzi? Jak postępować z zestresowanym zwierzęciem? Tego m.in. dotyczą warsztaty organizowane przez specjalistów warszawskiego ogrodu zoologicznego.

 Jak bezpiecznie odłowić boa dusiciela?

 W ubiegłym roku strażnicy miejscy 129 razy interweniowali, udzielając pomocy gadom, pajęczakom czy nawet pancerzowcom.

- Mieliśmy do czynienia z pytonem królewskim, odławialiśmy pytony tygrysie czy boa dusiciele, pomogliśmy legwanowi zielonemu i waranowi stepowemu. Tego typu interwencji z roku na rok jest coraz więcej. Hodowla „zwierząt egzotycznych" staje się coraz modniejsza, ale niestety nie zawsze jest ona prowadzona prawidłowo, dlatego te zwierzęta pojawiają się też coraz częściej w przestrzeni publicznej  – mówi Agata Bitnerowska Kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy. – Wraz ze wzrostem liczby interwencji oraz występowania nietypowych gatunków zwierząt konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, w trakcie których strażnicy poszerzają swoją wiedzę i zdobyte do tej pory doświadczenie.

O tym, jak bezpiecznie odławiać „zwierzęta egzotyczne", jak je transportować, jak postępować ze zwierzętami zestresowanymi, mówili specjaliści z Ośrodka CITES warszawskiego ZOO. W trakcie zajęć, np. przy odłowieniu węża amurskiego, strażnicy stosowali haki ofiologiczne, ale już przy odłowieniu boa dusiciela – alternatywne narzędzia.

- Tego typu interwencje wymagają opanowania i spokoju, ale czasami też szybkiej reakcji, dlatego może się zdarzyć, że nie będziecie mieć szansy na wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, tylko tego co akurat jest pod ręką. Na przykład z użyciem miotły i kubła na śmieci jesteście w stanie zabezpieczyć dużego boa dusiciela. Miotła czy szufla mają jedynie pomóc w skierowaniu węża do pojemnika. Oczywiście postępujemy ze zwierzęciem bardzo ostrożnie  – instruował Łukasz Szczęsny pracownik Ośrodka CITES Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Musicie pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie zwierzęcia, lecz także własnym, tym bardziej, że nie zawsze od razu będziecie w stanie zidentyfikować gatunek zwierzęcia, które odławiacie.

Wiedzę praktyczną specjaliści uzupełniali elementami behawiorystyki zwierząt, przepisów prawa i przyjętych procedur.

Czy każde znalezione w mieście pisklę musi trafić do Ptasiego Azylu?

Niemal połowa ubiegłorocznych interwencji Eko Patrolu dotyczyła udzielenia pomocy rannym i chorym ptakom. Odłowiono ponad 4700 ptaków, to o 20% więcej niż w 2015 r., a na przestrzeni ostatnich pięciu lat o 128% więcej.

Liczba zgłoszeń od mieszkańców rośnie, szczególnie w okresie lęgowym. Nie zawsze jednak interwencje są konieczne. Kiedy interweniować a kiedy pozwolić młodym ptakom uczyć się życia? Odpowiedzi na to pytanie udzielali specjaliści w trakcie szkolenia.

- Często młode ptaki tylko pozornie wyglądają na porzucone. Z reguły dorosłe osobniki są w pobliżu. A interwencja człowieka w takich przypadkach nie jest konieczna, wręcz odwrotnie – zabranie pisklęcia, w sytuacji kiedy nie ma bezpośredniego zagrożenia, przerywa jego lekcję życia. Dlatego przed podjęciem decyzji o odłowieniu ptaka należy m.in. obserwować najbliższe otoczenie, sprawdzić czy rzeczywiście nic nie grozi zwierzęciu, ocenić jego stan i kondycję – podkreślała w trakcie zajęć dr Agnieszka Czujkowska, Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl" Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Natomiast bezwzględnie należy reagować, kiedy ptaki są ranne, mają widoczne obrażenia, są chore, wyziębione lub przegrzane.

Oprócz zagadnień dotyczących młodych ptaków i związanych z tym interwencji, funkcjonariuszom przedstawiono sposoby i różnice w odławianiu różnych gatunków ptaków.

- Do Ptasiego Azylu przekazujemy coraz więcej ptaków, które przechodzą tam rehabilitację. Wprawdzie tych interwencji jest coraz więcej i coraz więcej zwierząt ratujemy, to warto usystematyzować wiedzę, zapoznać się lub przypomnieć sobie określone standardy – jak postępować, jak łapać, jak trzymać, jak przenosić, jak udzielić pierwszej pomocy, tak aby nasza interwencja była jak najmniej uciążliwa dla zestresowanego, często rannego czy też bardzo młodego ptaka – oceniła st. spec. Grażyna Gołoś z Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów Ośrodka CITES i Ptasiego Azylu będzie prowadzony do końca marca. Dodatkowo w zajęciach wezmą również udział operatorzy numeru alarmowego straży miejskiej.

Ogród Zoologiczny jest jednym z głównych partnerów Eko Patrolu. W ubiegłym roku funkcjonariusze przekazali do ZOO niemal 3,5 tys. zwierząt. Znaczna część z nich po okresie rehabilitacji w ośrodkach ZOO z pomocą strażników miejskich wróciła do środowiska naturalnego. 

Referat Prasowy

 

 2017 03 szkolenie Eko Patroli 22017 03 szkolenie Eko Patroli 32017 03 szkolenie Eko Patroli 42017 03 szkolenie Eko Patroli 52017 03 szkolenie Eko Patroli 62017 03 szkolenie Eko Patroli 72017 03 szkolenie Eko Patroli 82017 03 szkolenie Eko Patroli 92017 03 szkolenie Eko Patroli 102017 03 szkolenie Eko Patroli 112017 03 szkolenie Eko Patroli 12

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy