Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

2016 09 15 let Patrolu Eko na Ursynowie 01

Setki tysięcy interwencji i tysiące zwierząt, którym udzielono pomocy. Strażnicy miejscy z Eko Patrolu – to oni pomagają chorym, rannym i porzuconym zwierzętom. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych referatów stołecznej straży miejskiej obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Z tej okazji, podczas Pikniku „Ursynów dobry dla zwierząt", funkcjonariusze z Eko Patrolu zostali wyróżnieni przez Burmistrza Dzielnicy.

Głównym punktem pikniku były obchody jubileuszu 15-lecia powstania pierwszego w Warszawie i jednocześnie w Polsce Eko Patrolu.
Mamy dzisiaj wyjątkową okazję wyróżnić tych fantastycznych ludzi. Musimy pamiętać, że program opieki miejskiej nad zwierzętami bezdomnymi rozpoczęliśmy na Ursynowie 15 lat temu – przypomniał Burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
Ursynowski Eko Patrol był pierwszą wydzieloną jednostką organizacyjną w strukturze straży miejskiej wyspecjalizowaną w niesieniu pomocy zwierzętom.
2016 09 15 let Patrolu Eko na Ursynowie 03- Chcemy podkreślić wagę tego wydarzenia sprzed 15 lat. To bardzo ważna data, ponieważ bardzo cenimy codzienną, często bardzo trudną pracę Eko Patrolu – powiedziała Sylwia Rychter z Fundacji Pegasus podczas wręczania wyróżnienia wieloletniemu szefowi Eko Patrolu Piotrowi Mostowskiemu oraz dr. Andrzejowi Beuth, który przyczynił się do stworzenia Eko Patrolu.
Podczas pikniku Burmistrz Ursynowa wyróżnił też czterech funkcjonariuszy z II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy, którzy na co dzień niosą pomoc mieszkańcom Ursynowa.
W trakcie pikniku funkcjonariusze z Eko Patrolu zaprezentowali specjalistyczny sprzęt oraz przystosowane do przewozu zwierząt radiowozy wykorzystywane przez nich w codziennej służbie.
Na przygotowanym torze przeszkód odbyły się pokazy agility w wykonaniu owczarków Marzeny Domińczak z grupy FREEX. Można też było zasięgnąć porad lekarzy weterynarii, specjalistów z zakresu żywienia zwierząt lub zbudować z przygotowanych deseczek budkę lęgową dla ptaków.

15 lat Eko Patrolu

Zaczęło się od dwóch funkcjonariuszy, dziś służy w nim blisko 50. 15 lat temu powołano pierwszy w Warszawie i jednocześnie pierwszy w Polsce Eko Patrol straży miejskiej.

Gdy 15 lat temu powstawał Eko Patrol, nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo będzie on potrzebny warszawiakom. Zaczynaliśmy od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi nas o pomoc. Z pewnością wpływ na to ma stale rosnące zaufanie mieszkańców do naszego Referatu, ale też coraz większa wrażliwość ludzi na potrzeby zwierząt i ich krzywdę. Strażnicy z Eko Patrolu to nie tylko profesjonaliści przygotowani do pracy ze zwierzętami, ale przede wszystkim ludzie, którzy po prostu kochają zwierzęta. Wielu z nich przygarnęło do swoich domów porzucone i skrzywdzone przez innych zwierzęta.
Piotr Mostowski
z-ca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska
Straży Miejskiej m.st. Warszawy
współtwórca i wieloletni kierownik Eko Patrolu


Początkowo tylko Ursynów

2016 09 15 let Patrolu Eko na Ursynowie 06Jesienią 2001 r. na terenie dawnej gminy Warszawa Ursynów powstał pierwszy w Polsce patrol do spraw ekologicznych. Początkowo pracowało w nim tylko dwóch funkcjonariuszy, którzy podejmowali interwencje wyłącznie na terenie gminy Warszawa Ursynów. Już wtedy starano się, aby strażnicy byli wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Funkcjonariusze dysponowali radiowozem dostosowanym do przewozu zwierząt oraz niezbędnymi w ich pracy pomocami: chwytakami, klatkami, sieciami. Sprzęt strażnikom przekazały ówczesne władze Ursynowa.

Potrzebni na terenie całego miasta

Pierwszy Eko Patrol w skali roku pomagał ok. 300 zwierzętom na terenie Ursynowa. Potrzeby były zdecydowanie większe. Dlatego w 2003 r. rozszerzono działalność Eko Patrolu o kolejne dzielnice: Wilanów oraz Mokotów. Dwa lata później pomoc zwierzętom zapewniało już osiem Eko Patroli, które pracowały na terenie całej stolicy. Z początkiem 2006 r. powołano zespół zadaniowy do spraw ekologicznych, do którego dołączyli kolejni funkcjonariusze, którzy zostali wyposażeni przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy w specjalistyczny sprzęt służący do niesienia pomocy zwierzętom. Ostatecznie zespół zadaniowy został przekształcony w obecnie funkcjonujący Referat ds. Ekologicznych.

Eko Patrol po 15 latach

W Referacie ds. Ekologicznych pracuje dziś 46 odpowiednio wyszkolonych i przygotowanych do pracy ze zwierzętami funkcjonariuszy. Do swojej dyspozycji mają 11 specjalistycznych radiowozów przystosowanych do przewozu zwierząt. Na pokładzie znajdują się m.in.: chwytaki, klatki, transportery, sieci.

Tysiące interwencji, tysiące odłowionych zwierząt

2016 09 15 let Patrolu Eko na Ursynowie 08Działania podejmowane przez Eko Patrol cieszą się dużym uznaniem mieszkańców. Eko Patrol jest identyfikowany jako ten, który w pierwszej kolejności pomaga zwierzętom w mieście. Z roku na rok przybywa interwencji. W 2015 r. strażnicy z Eko Patrolu interweniowali ponad 16 tys. razy, pomogli 9145 zwierzętom. Tylko przez 8 miesięcy 2016 r. interweniowali już ponad 12,5 tys. razy. W tym czasie funkcjonariusze pomogli 7611 zwierzętom. Strażnicy pomagają nie tylko porzuconym, bezdomnym i rannym zwierzętom, czy zwierzynie dziko żyjącej. Coraz częściej interweniują, kiedy na terenie miasta pojawiają się zwierzęta egzotyczne: pytony, warany, kameleony, agamy a nawet aksolotle meksykańskie.

Strażnicy miejscy reagują w sytuacjach kiedy zwierzę może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Podejmują interwencje, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie zwierząt znajdujących się w przestrzeni publicznej. Udzielają pomocy zwierzętom chorym lub rannym. Działania funkcjonariuszy ograniczają zjawisko bezdomności zwierząt. Stanowią też wsparcie dla innych służb i instytucji w tym m.in.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Lasów Miejskich.

Referat Prasowy

2016 09 1. Eko Patrol podstawowe interwencje

2016 09 2. interwencje Eko Patrolu styczeń sierpień2016

2016 09 3. interwencje Eko Patrolu wybrane

2016 09 4. interwencje Eko Patrolu wybrane

2016 09 Radiowóz Eko Patrolu zdjęcie archiwalne

2016 09 Radiowóz Renault Eko Patrolu wraz z wyposażeniem

2016 09 Strażnicy miejscy z Eko Patrolu wypuszczają do środowiska orła

2016 09 Strażnicy z Eko Patrolu uwalniają dzikie ptaki drapieżne do środowiska naturalnego zdjęcie archiwalne

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy