Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Baner informacyjny kampaniiCzy zabierać pisklę, które wypadło z gniazda? Jak się zachować, gdy zorientujemy się, że nie potrafi jeszcze dobrze latać? Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy młodego ssaka? Strażnicy miejscy z Ekopatrolu przestrzegają – zanim zabierzesz znalezione w parku pisklę czy młode zwierzątko, zastanów się dobrze, czy postępujesz właściwie.

Trwa okres lęgowy ptaków – czas, kiedy dobierają się w pary, składają jaja, a potem wychowują młode. Kierując się odruchem serca – zabierając podlota – często nie mamy świadomości, że postępujemy nierozsądnie, bo znajdujący się w trawie mały ptaszek (podlot) uczy się życia. Nie ingerujmy w tę naukę – nasze działania przerywają tę cenną lekcję życia. Strażnicy z Ekopatrolu przypominają, że młode ptaki nie są same i pod czujnym okiem swoich rodziców uczą się samodzielności, przetrwania i rozpoznawania zagrożeń. Dlatego lepiej jest nie ingerować. Natomiast w przypadku pisklaków, które wypadną z gniazda, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy gniazdo znajduje się w pobliżu. Tam umieśćmy malucha i obserwujmy, czy pojawią się jego rodzice. Kiedy powinniśmy zareagować i działać? Tylko w uzasadnionych sytuacjach: gdy pisklę jest ranne, znajduje się w niebezpiecznym miejscu, np. na drodze, albo gdy jesteśmy pewni, że spadło całe gniazdo.

Schemat postępowania ze znalezionym podlotem
Jak postępować, gdy w lesie albo w parku zobaczymy małego ssaka? Zabierać go ze sobą? Jeżeli przebywa w terenie leśnym lub zielonym, jest zdrowe, samodzielne, a w pobliżu przebywa matka, to należy pozostawić je w swoim środowisku. Kiedy reagować? Tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeżeli zwierzę jest ranne albo znalazło się w niebezpiecznej sytuacji, wtedy jak najbardziej nasza interwencja może uratować mu życie.

Schemat postępowania ze znalezionym młodym ssakiem
Jeżeli masz wątpliwości lub nie możesz samodzielnie udzielić pomocy, powiadom Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” działający w warszawskim ZOO (22 670 22 07) Lasy Miejskie Warszawa – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt (600 020 746, 600 020 747) lub Ekopatrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy (tel. 986).
Ekopatrol na co dzień pomaga ptakom i ssakom, które znalazły się w trudnej sytuacji albo są ranne czy chore. Średnio w ciągu roku strażnicy udzielają pomocy ponad 7,5 tysiąca zwierząt. Część z nich strażnicy miejscy wypuszczają do środowiska naturalnego, a część przekazują do Ptasiego Azylu. Ponadto ratują zwierzęta domowe - psy, koty, chomiki i nie tylko - oraz dzikie. Warto przypomnieć, że zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy strażnicy miejscy udzielają pomocy małym ssakom (np. zającom, dzikim królikom, jeżom, wiewiórkom, nietoperzom). Gdy takie zwierzę jest ranne albo chore, strażnicy przekazują je do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonego przez Lasy Miejskie w Warszawie. Inaczej sytuacja wygląda ze średnimi i dużymi ssakami (np. lisami, borsukami, łosiami, jeleniami, sarnami czy dzikami). Tym zwierzętom fachowej pomocy udzielają Lasy Miejskie. Straż miejska lub policja w takim przypadku zabezpieczają teren.

Plakat promujący kampanię "ZOOstaw, nie porywaj"

Między kwietniem a czerwcem zauważalnie wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących piskląt, podlotów oraz młodych ssaków, które wcale nie potrzebują pomocy człowieka.

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy