Straż Miejska m. st Warszawy

Przejdź do głównej treśći

Czcionka

Wysoki kontrast

Widok

Menu górne

Strażnicy miejscy wydający posiłki bezdomnymW kwietniu ubiegłego roku Rada Warszawy przyjęła „Politykę różnorodności społecznej”. Dokument określa wartości i zasady, dzięki którym polska stolica pozostanie miastem przyjaznym wszystkim jej mieszkańcom – niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy przekonań. Maj to Warszawski Miesiąc Różnorodności. O jej poszanowanie dba m.in. warszawska Straż Miejska.

Można powiedzieć, że poszanowanie dla różnorodności stanowi jeden z fundamentów działania warszawskiej Straży Miejskiej. Czytamy o tym w jednym z pierwszych zdań (pochodzącego z lat 90. ubiegłego wieku) statutu naszej formacji: „Straż Miejska spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonuje swoje zadania z poszanowaniem godności i praw człowieka”.

Przez ponad 30 lat swojej działalności nasza jednostka poszła jednak dużo dalej, rozwijając szereg programów, które stawiają nas w awangardzie instytucji zabiegających o solidarność, inkluzywność i otwartość na drugiego człowieka.

Najlepszym przykładem są działania na rzecz osób dotkniętych kryzysem bezdomności, które przez warszawskich strażników od lat otaczane są szczególną opieką. Oprócz (dokonywanych przez cały rok) kontroli miejsc przebywania pozbawionych dachu nad głową mieszkańców Stolicy Straż Miejska realizuje dodatkowe programy przeznaczone dla osób w kryzysie bezdomności.
W celu wyrównania szans dostępu do opieki zdrowotnej, wspólnie z Caritas Polska i stowarzyszeniem lekarzy Jesteśmy Nadzieją, prowadzony jest „Uliczny Patrol Medyczny” niosący podstawową pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne. Niejednokrotnie zdarza się, że odwiedziny ratowników Ulicznego Patrolu Medycznego pozwalają zapobiec poważniejszym kryzysom zdrowotnym, a nawet ratują życie.
W najtrudniejszym – zimowym okresie roku, dzięki akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, do żyjących w najcięższych warunkach, strażnicy dwa razy w tygodniu dostarczają przyrządzaną w kuchni Caritas Polska ciepłą zupę oraz ratującą przed wychłodzeniem zimową odzież. Świąteczne spotkania czy prezenty dostarczane w ramach „Paczki dla bezdomnego” umacniają relacje. Dowodem szczególnego zaufania dla strażników są sytuacje, kiedy osoby żyjące w warunkach bezdomności, dzięki pomocy funkcjonariuszy, wolontariuszy i instytucji pomocy społecznej, pozyskują lokale socjalne lub podejmują pracę.

Do szczególnie lubianych przez warszawskich strażników miejskich grup społecznych należą seniorzy. Funkcjonariusze, we współpracy z instytucjami zapewniającymi opiekę czy zrzeszającymi osoby w podeszłym wieku, regularnie realizują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz prewencji zagrożeń, do których może dochodzić w przestrzeni miejskiej.

Wielkie zasługi na rzecz propagowania otwartej Warszawy należy przypisać Powstańcom. Ta szczególna grupa warszawskich seniorów regularnie przypomina, do czego prowadzić może dopuszczenie do rozwoju postaw rasistowskich i ksenofobicznych. To wielki honor dla Straży Miejskiej móc asystować bohaterom w uroczystościach i obchodach poświęconych wspomnieniom obrony Stolicy przed faszystowską nawałą oraz ideologią. Warszawscy strażnicy na stałe współpracują z organizacjami zrzeszającymi i niosącymi pomoc warszawskim Powstańcom z 1944 roku.

Ogromną rolę w kształtowaniu postaw otwartości oraz inkluzywności odgrywają programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, realizowane przez Referat Profilaktyki. Za przykład posłużyć mogą zajęcia dla drugoklasistów „Wiem co czuję – lepiej świat rozumiem” czy kształtujące umiejętności komunikowania się w zgodzie z normami społecznymi, kierowane do uczniów V klasy, warsztaty „Komunikacja bez przemocy”. Problemów radzenia sobie z przejawami agresji czy nietolerancji dotykają również edukacyjne przedstawienia Teatru na Straży „Florka, która pogodziła serce z rozumem” (dla 3-klasistów) i – realizowany w formie Teatru Forum – spektakl „Bądź szczęśliwa” (kierowany do licealistów).

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że jeśli jesteście świadkami przejawów nietolerancji (takich jak agresja, tworzenie lub obecność w przestrzeni publicznej obraźliwych grafik czy napisów) albo wiecie o potrzebie otoczenia opieką osoby w kryzysie bezdomności – jednym ze sposobów reakcji jest skorzystanie z numeru alarmowego 986. Osoby z dysfunkcjami słuchu mogą skorzystać w tym celu z interwencyjnego SMS-a (lub MMS-a): 723 986 112.

Nasza wrażliwość ma znaczenie.

  • 2023_05_warszawa_roznorodna_01
  • 2023_05_warszawa_roznorodna_02
  • 2023_05_warszawa_roznorodna_03
  • 2023_05_warszawa_roznorodna_04
  • 2023_05_warszawa_roznorodna_05
  • 2023_05_warszawa_roznorodna_06

Logo Straż Miejska Warszawa

Telefon alarmowy

986


SMS interwencyjny

723 986 112

pasażerowie komunikacji miejskiej osoby z dysfunkcją słuchu

Logo kompanii reprezentacyjnej SM

krew4

Baner x edycji konkursu

Informacja


Zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Straży Miejskiej m. st. Warszawy dokumenty w wersji elektronicznej należy przesyłać w formatach DOC, JPG, TIFF, PDF. Wielkość wszystkich załączników dołączonych do jednej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną nie może przekroczyć 8 MB. Dokumenty lub nośniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.

Współpracujemy